Skip to main content

Efekty implementacji systemu EC.GIS w terytorialnie rozproszonym PEC

By 26 listopada, 20158 grudnia, 2015Ciepłownictwo

W lipcu bieżącego roku Globema zakończyła implementację systemu EC.GIS – przeznaczonego do ewidencji  i wsparcia zarządzania infrastrukturą ciepłowniczą – w GK Energetyka Cieplna Opolszczyzny (GK ECO). Wdrożenie miało na celu optymalizację i usprawnienie centralnego zarządzania rozproszoną siecią ciepłowniczą, znajdującą się na terenach aż dziesięciu województw.

GK ECO

Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO Opole) jako przedsiębiorstwo energetyczne prowadzi działalność w zakresie wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii cieplnej. Początki działalności Energetyki Cieplnej Opolszczyzny sięgają 1998 roku. Dzisiaj Grupa ECO świadczy usługi na terenie dziesięciu województw.

GK SA wytwarza ciepło w 173 kotłowniach o łącznej mocy zainstalowanej 1086,3 MW, z czego 1027,26 MW to moc zainstalowana w 27 systemach ciepłowniczych, a 58,7 MW w 146 kotłowniach lokalnych. Część produkcji ciepła odbywa się w skojarzeniu z wytworzeniem energii elektrycznej. Moc energii cieplnej wytwarzanej w kogeneracji wynosi 170,72 MWt, natomiast energii elektrycznej 57,6 MWe.

Przebieg projektu

Pierwszym etapem projektu była dostawa licencji i rozpoczęcie procesu migracji danych (pochodzących ze źródeł cyfrowych) na temat odcinków sieci ciepłowniczej, węzłów, źródeł ciepła itd. oraz rozpoczęcie procesu ładowania map cyfrowych. W międzyczasie trwała analiza wdrożeniowa modułów biznesowych EC.GIS, mająca na celu dostosowanie funkcjonalności do wymagań klienta, takich jak integracja z zewnętrznym systemem informatycznym ERP, funkcjonującym w GK ECO. Wdrożenie objęło następujące moduły funkcjonalne: Dyspozytor, Awarie, Sieć Alarmowa oraz Obliczenia Hydrauliczne Sieci Ciepłowniczych. Ostatnim etapem implementacji były szkolenia dla osób obsługujących moduły biznesowe i produkcyjne oraz uruchomienie wszystkich dostarczonych funkcjonalności systemu.

Na uwagę zasługuje fakt, że było to pierwsze wdrożenie EC.GIS w przedsiębiorstwie obejmującym swym zasięgiem wiele systemów ciepłowniczych, rozlokowanych na obszarze dziesięciu województw. System zainstalowany został centralnie w siedzibie spółki ECO S.A. w Opolu; pozostałe podmioty z GK ECO korzystają z centralnej bazy danych za pośrednictwem połączeń w sieci informatycznej.

Najbliższe miesiące zostaną wykorzystane przez GK ECO na doskonalenie kwalifikacji użytkowników systemu oraz ujednolicenie wszystkich danych prezentowanych na mapie. W kolejnym etapie GK ECO planuje dalszy rozwój systemu EC GiS poprzez zakup następnych modułów i funkcjonalności.

Efekty wdrożenia

W efekcie wdrożenia wszystkie dane branżowe znalazły się w jednej, centralnej bazie danych systemu EC.GIS. Umożliwiło to zarządzanie systemami ciepłowniczymi w spójny sposób. Inne efekty wdrożenia to m.in.:

  • możliwość całościowego przeglądania i raportowania
  • wsparcie pracy dyspozytorów (np. sezonowe przełączanie stanów zasilania)
  • wsparcie dla przyłączania nowych odbiorców
  • weryfikacja dotychczasowych obliczeń hydraulicznych sieci z użyciem modułu obliczeń hydraulicznych.

Wybrane korzyści biznesowe z wdrożenia EC.GIS:

  • Zmniejszenie liczby oględzin terenowych i kosztów z nimi związanych.
  • Minimalizacja skutków awarii – mniej odłączonych klientów, mniejsze straty.
  • Optymalizacja prac związanych z danymi dla systemu bilingowego.
  • Wsparcie oceny możliwości inwestycyjnych i szybsze planowanie nowych inwestycji.
  • Precyzyjna regulacja pracy sieci.
  • Skrócenie czasu reakcji na nieprawidłowości w sieci.
Rozwiązania IT dla ciepłownictwa

O systemie EC.GIS

System EC.GIS, zbudowany na platformie GE Smallworld™, wspomaga działalność przedsiębiorstwa w kluczowych procesach biznesowych, takich jak: utrzymanie ruchu, eksploatacja, planowanie inwestycji czy zażądanie służebnościami.

dh2

EC.GIS składa się z kilku modułów. Podstawowy moduł systemu służy do ewidencji majątku sieciowego i zarządzania tym majątkiem w pełnym zakresie danych o sieci. Na bazie danych można wykonywać analizy przestrzenne i topologiczne, raporty statystyczne i specjalistyczne. Wiele takich raportów jest już zdefiniowanych w systemie i gotowych do użycia.

Inne funkcjonalności EC.GIS to między innymi:

  • wsparcie utrzymania ruchu
  • lepsze organizowanie zadań związanych z awariami
  • przeprowadzanie obliczeń hydraulicznych i termodynamicznych
  • zarządzanie służebnością przesyłu.
Dowiedz się więcej EC.GIS na żywo

Zobacz także:

WDROŻENIE EC.GIS W PEC GNIEZNO ZAKOŃCZONE KORZYŚCI BIZNESOWE Z PREZENTACJI DANYCH O INFRASTRUKTURZE SIECIOWEJ NA GOOGLE MAPS