Skip to main content

Obszarowe prognozowanie produkcji energii z OZE

By 10 października, 20166 kwietnia, 2020Badania i Rozwój, Energetyka, Smart Grid
Obszarowe prognozowanie produkcji energii elektrycznej z OZE

Miło nam poinformować, że we wrześniu bieżącego roku Globema przystąpiła do realizacji kolejnego projektu badawczo-rozwojowego: „Obszarowe prognozowanie produkcji energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii z uwzględnieniem jej wpływu na obciążenia węzłów sieci”. Głównym celem przedsięwzięcia jest opracowanie systemu informatycznego, który będzie wykorzystywany do prognozowania produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w ujęciu obszarowym z uwzględnieniem przyrostu liczby źródeł energii (turbin, paneli fotowoltaicznych itd.) w czasie oraz wpływu produkcji na sieć energetyczną. Realizacja projektu jest naturalnym rozszerzeniem naszego dorobku związanego z opracowaniem i wdrożeniem systemu 4RES wykorzystywanego do prognoz produkcji energii elektrycznej z OZE dla wskazanych lokalizacji. Przedsięwzięcie przyczyni się do podniesienia naszych kompetencji w sferze metod i systemów prognostycznych oraz powiększy naszą ofertę usługową i produktową.

W ciągu ostatnich kilku lat jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju OZE, głównie wiatrowych i fotowoltaicznych, które ze swej natury silnie zależą od warunków meteorologicznych. Różnorodność i liczba tych źródeł stwarzają nowe problemy w działaniu Operatorów Systemów Przesyłowych, Operatorów Systemów Dystrybucyjnych i Operatorów Handlowych. Kluczowe dla tych firm jest prognozowanie produkcji z OZE w różnych horyzontach czasowych i z różną rozdzielczością czasową. Rzetelne prognozy pozytywnie wpływają na stabilizację rynku energii, planowanie eksploatacji sieci elektroenergetycznych i ich rozwoju, a także są ważnym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności systemu elektroenergetycznego. Są również pomocne dla wzrastającego segmentu prosumentów i klastrów energetycznych. Ponieważ liczba źródeł energii jest znaczna, a ich moc jednostkowa stosunkowo niewielka, nieuzasadnionym ekonomicznie jest stosowanie metod używanych w przypadku farm OZE o większej skupionej mocy.

Dowiedz się więcej o 4RES

Aktualnie metody prognozowania odnoszą się zasadniczo do pojedynczych źródeł, a prognoza produkcji jest określana na podstawie punktowych prognoz warunków meteorologicznych. Używanie takich metod jest dość pracochłonne i kosztowne ze względu na konieczność tworzenia modelu predykcyjnego dla pojedynczego źródła oraz ze względu na konieczność pozyskania takiej prognozy meteo. To skutkuje sytuacją, w której znaczna część (szczególnie małych) źródeł nie jest objęta predykcją. Bazując na tym spostrzeżeniu zaproponowaliśmy stworzenie systemu charakteryzującego się kilkoma innowacyjnymi elementami:

  • obszarowym podejściem do prognozowania produkcji energii z OZE, w horyzontach krótkoterminowych, średnioterminowych i długoterminowych
  • uwzględnieniem w prognozach produkcji energii ciągłego rozwoju źródeł odnawialnych na poszczególnych obszarach
  • kompleksowym ujęciem źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych pozwalającym na generowanie prognoz z uwzględnieniem różnorodnej struktury wytwórczej na danym obszarze
  • możliwością przypisywania prognoz obszarowych do węzłów sieci dystrybucyjnej 110kV i sieci przesyłowej, pozwalającą na właściwe zarządzanie ruchem i eksploatacją sieci.

Opracowywane rozwiązanie będzie umożliwiało prognozowanie w horyzoncie krótkoterminowym (kwanty godzinne do 2 dni naprzód), średnioterminowym (od miesiąca do roku) i długoterminowym (do kilkudziesięciu lat). W ramach projektu zespół Globemy we współpracy z ICM opracuje metody prognozowania obszarowego parametrów meteorologicznych, wpływających na pracę OZE, oraz przeprowadzi analizy zmienności warunków meteo na podstawie regionalnych symulacji klimatycznych. Dodatkowo, z IE PW, opracowane zostaną metody prognozowania obszarowego produkcji energii elektrycznej z uwzględnieniem prognoz rozwoju OZE. Uzyskane wyniki będą weryfikowane pomiarami pochodzącymi z zakupionej do projektu aparatury pomiarowej (mobilnych stacji meteorologicznych i czujników nasłonecznienia) oraz wynikami z pomiarów otrzymywanych od Operatorów Sieci Dystrybucyjnej.

Realizacja projektu

Obszarowe prognozowanie produkcji energii elektrycznej z OZE

Projekt „Prognozowanie Obszarowe (…)” będzie dofinansowywany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako Instytucji Pośredniczącej dla Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014-2020 (Działanie 1.1: Projekty B+R przedsiębiorstw; Poddziałanie 1.1.1: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa). Spośród 88 wniosków, które wpłynęły w ramach trzeciego etapu konkursu, dokonano oceny merytorycznej 87 wniosków, z czego do dofinansowania zostało rekomendowanych 9 projektów w tym zgłoszony przez Globemę.

Obszarowe prognozowanie produkcji z OZE

Przedsięwzięcie będzie realizowane w naszym Centrum Rozwoju Oprogramowania, przy wsparciu ekspertów branżowych oraz dwóch placówek naukowych – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) oraz Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej (IE PW). Obszarem, na którym będą prowadzone badania przemysłowe, będzie najprawdopodobniej teren działania ENEA Operator. Zgodnie z przyjętym harmonogramem projekt będzie realizowany w czterech etapach na przestrzeni 34 miesięcy, tj. do połowy 2019 roku, z czego zdecydowana większości prac obejmie badania przemysłowe.

9-2014-10-08-innovatove_baner

Zobacz także:

MOŻLIWOŚCI INFORMATYCZNEGO WSPOMAGANIA OPERATORÓW MIKROSIECI
JAK UNIKNĄĆ SYTUACJI NIEBEZPIECZNYCH DLA LINII WN?