Skip to main content

Jak uniknąć sytuacji niebezpiecznych dla linii WN?

By 5 sierpnia, 201630 września, 2016Badania i Rozwój, Energetyka, Smart Grid

Kolejny projekt badawczo-rozwojowy z udziałem Globemy został zakończony. Efektem prac jest System Dynamicznego Zarządzania Przesyłem (SDZP) przeznaczony do monitorowania napowietrznych linii wysokiego napięcia. SDZP informuje o potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach oraz umożliwia maksymalne wykorzystanie możliwości przesyłowych sieci. Projekt był realizowany wspólnie z Procesami Inwestycyjnymi (lider projektu), Politechniką Warszawską, Krakowską i Lubelską oraz Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, PGE Dystrybucja i Tauronem. W ramach przedsięwzięcia Globema była odpowiedzialna za wykonanie całego systemu od strony informatycznej.

Dystrybutorzy energii oraz operatorzy systemu dystrybucyjnego często zmagają się z katastrofalnymi dla sieci energetycznej warunkami atmosferycznymi. Zimą warunki pogodowe często sprzyjają oblodzeniu linii energetycznych. Z kolei latem wysokie temperatury oraz rosnący popyt na energię są przyczyną groźnych dla sieci przeciążeń.

System Dynamicznego Zarządzania Przesyłem pozwala uniknąć takich niebezpiecznych sytuacji i umożliwia zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. SDZP jest przeznaczony zarówno dla dyspozytorów sieci elektroenergetycznych (system wspomaga zadania ruchowe), jak i dla planistów zajmujących się planowaniem ruchu. Dzięki integracji z systemem SCADA dyspozytor śledzi najważniejsze parametry obciążeniowe linii w jednolitym, dedykowanym środowisku, a szczegółowe analizy może przeprowadzać w specjalizowanej aplikacji SDZP.

Architektura systemu

333333555353245235235

Sensory montowane na przewodach przesyłają aktualną temperaturę oraz parametry techniczne i elektryczne przewodów do stacji bazowej, która zbiera także dane o warunkach pogodowych i przesyła je dalej do serwera. Zebrane informacje są następnie przetwarzane przez złożone algorytmy. W efekcie użytkownik otrzymuje dane między innymi na temat:

  • możliwości przesyłowych sieci w aktualnych warunkach pogodowych
  • stopnia oblodzenia przewodów
  • temperatury przewodów (wraz z porównaniem z maksymalną temperaturą)
  • dopuszczalnego zwisu linii energetycznej

Wszystkie informacje są prezentowane graficznie w przystępny dla użytkownika sposób z wykorzystaniem dwustopniowych ostrzeżeń – żółtego i czerwonego.

111113213123123123

Użytkownik ma także dostęp do bardziej szczegółowych informacji, takich jak: parametry sieci dla danego okresu, model sieci transmisyjnej czy dokładne dane dotyczące zwisu linii energetycznej.

22224324234234234234

Inne funkcje systemu

  • Możliwość analizy danych historycznych.
  • Wyznaczanie parametrów sieci dla warunków pogodowych zadanych przez użytkownika lub wziętych z prognozy pogody.
  • Optymalizacja obciążenia sieci energetycznej przez wyliczenie takiego rozkładu generacji w sieci, przy którym obciążenia będą najmniejsze.

Wybrane korzyści

  • Zmniejszenie kosztów utrzymania sieci.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego odbiorców.
  • Możliwość pełnego i bezpiecznego wykorzystania zdolności przesyłowych linii.
  • Możliwość szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych – natychmiastowe ostrzeżenie o potencjalnie niebezpiecznej sytuacji pozwala na podjęcie działań, które zapobiegną uszkodzeniu linii.
Rozwiązania IT dla energetyki

Zobacz także:

PROGNOZOWANIE PRODUKCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ Z OZE – WYBRANE PROBLEMY ROZWIĄZANIA IT DLA ENERGETYKI PROSUMENCKIEJ