Skip to main content

Sprawne planowanie i projektowanie sieci FTTx

By 3 czerwca, 201617 listopada, 2022Smallworld, Telekomunikacja

Polska pod względem dostępności sieci FTTx dla abonentów (gospodarstw domowych tzw. HP) w lutym 2016 roku znajdowała się na 53 miejscu w świecie i 28 w Europie z dostępnością tej technologii dla nieco powyżej 1 % klientów (wg. Rankingu Fiber to the Home Council Europe). Miejsce w rankingu pokazuje, że polskich operatorów telekomunikacyjnych w najbliższych latach czeka wymiana schyłkowych już, aczkolwiek wciąż dominujących w Polsce, technologii miedzianych na sieci światłowodowe. Podążając za rozwojem technologicznym w obszarze sieci telekomunikacyjnych, Globema dostarcza narzędzia, które usprawniają i wspierają planowanie, projektowanie, budowę i zarządzanie sieciami FTTx.

Prawie każdy operator sieci stacjonarnej ma już za sobą pierwsze instalacje FTTx, a niektórzy, jak INEA, zapewniają dostęp światłowodowy dla ponad połowy swoich abonentów. Największy polski operator – firma Orange – planuje do 2018 roku mieć w zasięgu sieci FTTH do 3,5 mln gospodarstw domowych.

W Polsce wciąż dominują sieci miedziane i kablowe, dla których istnieje odpowiednia infrastruktura zewnętrzna w postaci gęstej sieci kanalizacji i linii napowietrznych. Stwarza to dogodną sytuację dla ograniczania kosztów wymiany technologii dostępowej oraz dla projektantów, którzy tworzą projekty sieci FTTx bazując na istniejącej infrastrukturze zewnętrznej (tzw. Outside Plant).

W większości przypadków nie mamy zatem do czynienia z obszarami dziewiczymi (tzw. „green field”), ale prawie wszędzie znajduje się już odpowiednia kanalizacja lub sieć napowietrzna, a zatem jest to stan określany jako „brown field”. Często sieć ta jest już zinwentaryzowana i dane o niej mogą doskonale posłużyć jako materiał bazowy do projektowania sieci FTTx.

Rozwiązanie IT dla projektowania sieci FTTx

Planowanie i projektowanie sieci wymaga nie tylko aktualnych danych o dostępnej infrastrukturze, ale również odpowiednich narzędzi IT. Globema oferuje oprogramowanie, które wspiera proces planowania i projektowania sieci FTTx. Oferowane rozwiązanie bazuje na systemie do paszportyzacji sieci telekomunikacyjnych Physical Network Inventory (PNI), opartym na platformie GIS-owej GE Smallworld, ze specjalizowaną aplikacją do planowania i projektowania sieci światłowodowych, FiberPlanIT.

PNI stanowi bazę informacji przestrzennych o terenie (układ ulic, adresy) i strukturze istniejącej sieci. Z kolei FiberPlanIT jest aplikacją dołączaną do PNI, która bazuje na jego danych przy projektowaniu sieci do wskazanych adresów odbiorców usług. W przypadku „brown field”, informacja o istniejącej sieci zewnętrznej pozwala na modelowanie FTTx biorąc pod uwagę wykorzystanie już istniejącej kanalizacji.

Jakie możliwości daje Physical Network Inventory?

  • zapewnia funkcje wizualizacji na mapie,
  • dostarcza dane adresowe,
  • zawiera informacje o istniejącej sieci,
  • generuje dokumentację budowlaną,
  • pozwala inwentaryzować zmiany po odbiorach sieci,
  • wspiera bieżącą eksploatację.

Proces planowania, projektowania i budowy sieci FTTx

Poniższy diagram pokazuje kroki, jakie są realizowane na drodze od planowania przez projekt, budowę i inwentaryzację powykonawczą sieci FTTx oraz wsparcie tego procesu przez aplikacje PNI i FiberPlanIT.

Planowanie strategiczne i projektowanie inicjalne

Celem planowania strategicznego jest ocena i określenie obszaru, na którym ma być budowana sieć. FiberPlanIT umożliwia wskazanie miejsc, gdzie inwestycja jest najbardziej opłacalna oraz oszacowanie kosztu tej inwestycji. Na tym etapie bazujemy na danych o istniejących sieciach, rozmieszczeniu istniejących i potencjalnych klientów oraz technologii w jakiej dostarczymy usługi klientom.

Algorytmy projektowania strategicznego wykorzystują informacje o istniejącej infrastrukturze podziemnej, napowietrznej oraz dane demograficzne. W wyniku dostajemy estymatę kosztu w przeliczeniu na HP, kosztu całkowitego oraz kosztu realizacji planu dla konkretnej technologii, architektury sieci i liczby klientów.

Ta kalkulacja stanowi podstawę do podjęcia decyzji inwestycyjnych oraz określenia dokładnego obszaru do projektowania. Gotowy plan wraz z szacunkowymi kosztami jesteśmy w stanie uzyskać w krótkim czasie, często w ciągu 1-2 godzin dla pojedynczego obszaru/osiedla. Można więc szybko przeanalizować kilka scenariuszy i wybrać najbardziej korzystny.

Projekt wstępny (Masterplan)

Projektowanie rozpoczynamy od zdefiniowania założeń i konfiguracji parametrów projektowych.

  • Określamy przede wszystkim, czy sieć ma mieć zakończenia w budynku (FTTB), czy też w lokalach mieszkalnych (FFTH) oraz w jakich sytuacjach stosować jeden lub drugi typ dostarczania usług.
  • Wybieramy technologię budowy sieci (najczęściej GPON).
  • Definiujemy wszystkie elementy katalogowe infrastruktury sieci, takie jak: studnie, kanalizacja, kable, splitery, urządenia OLT i określamy ich jednostkowe koszty.
  • Wprowadzamy jednostkowe koszty wszystkich kategorii prac, jakie należy wykonać podczas budowy sieci.
  • Definiujemy obszar, który ma być objęty planowaniem oraz określamy zbiór potencjalnych abonentów (lokalizacji), do których ma być doprowadzona projektowana sieć FTTx.

FiberPlanIT pozwala zdefiniować i skonfigurować kilka zestawów parametrów projektowych, a następnie – na ich bazie – wygenerować kilka wariantów planu wstępnego sieci (tzw. masterplanu) dla tego samego obszaru lub tej samej grupy potencjalnych abonentów.

Bazując na informacji z PNI o układzie ulic, lokalizacji abonentów i istniejącej na wybranym obszarze infrastrukturze telekomunikacyjnej FiberPlanIT wyznacza rozmieszczenie elementów nowej sieci FTTx, w tym punktów zasilających klientów, oraz wylicza jakich elementów należy użyć i w jakiej ilości. Wbudowane algorytmy wyliczają model sieci, wskazując jakie kable i gdzie należy położyć oraz gdzie lokalizować węzły sieci z OLT i jakie obszary klientów będą zasilane z poszczególnych OLT.

W swoich obliczeniach FiberPlanIT uwzglednia także parametry kosztowe, tak aby wygenerować optymalny kosztowo wstępny projekt sieci. W efekcie tej kalkulacji, FiberPlanIT dostarcza zwizualizowany na mapie masterplan zawierający jej topologię, strukturę techniczną, lokalizację urządzeń, przebiegi kanalizacji i kabli oraz podział na obszary zasilania abonentów usługami. System generuje pełną specyfikację urządzeń i elementów infrastruktury oraz zestawienie materiałowo-kosztowe (Bill of materials – BOM) zaprojektowanej sieci FTTx.

FiberPlanIT zawiera również narzędzia umożliwiające szacowanie przychodów z usług na projektowanej sieci. Planiści mają możliwość zdefiniowania podstawowych parametrów wpływających na potencjalne przychody w danym terenie i dla danych kategorii abonentów a system na tej podstawie szacuje potencjane przychody z projektowanej inwestycji. Porównanie kosztów z potencjalnymi przychodami daje nam informację o oczekiwanym czasie zwrotu z inwestycji (ROI).

Przykład konfiguracji parametrów projektowych:

Planista/projektant sieci ma oczywiście możliwość modyfikacji automatycznie wygenerowanego masterplanu, jeśli zachodzi potrzeba, tak aby spełniał on dodatkowe warunki lub kryteria. Generowanie projektu wstępnego możemy powtórzyć i wykonać projekt także przy innych założeniach projektowych, co pozwala porównać różne warianty projektu i wybrać najwłaściwszy dla danego przypadku biznesowego.

Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz dostawać świeże newsy prosto na Twoją skrzynkę?

Dołącz do newslettera Globemy
i bądź zawsze na bieżąco!

Chcę dostawać newsletter 🚀
Dołącz do newslettera Globemy

Wizja w terenie i aktualizacja danych inwentaryzacyjnych w PNI

Przygotowany projekt wstępny należy zweryfikować i sprawdzić czy założenia projektowe pokrywają się z rzeczywistością w terenie. Jeżeli przystępując do projektowania mieliśmy do dyspozycji aktualne dane o układzie ulic, naszej i obcej infrastrukturze, to nie należy się już spodziewać dużych zmian. Może się jednak okazać, że konieczne jest uwzględnienie napotkanych w terenie ograniczeń, które wpłyną na przebieg kabli, kanalizacji lub lokalizacji węzłów sieci.

Tuning projektu

Dysponując poprawnymi danymi, które dokładnie opisują stan rzeczywisty na wybranym obszarze projektowania i dla wybranej grupy potencjalnych abonentów, można doprecyzować parametry projektu w FiberPlanIT i wyznaczyć finalny kształt projektowanej sieci FTTx oraz wyliczyć właściwe koszty inwestycji. Jako wynik prac uzyskujemy masterplan przygotowany do opracowania projektu wykonawczego.

Sieć zaprojektowana przez FiberPlanIT:

Przykłady BOM z modułu FiberPlanIT:

Szczegółowy projekt sieci

Opracowany za pomocą FiberPlanIT masterplan wraz z zestawieniem ilościowym oraz finansowym stanowi praktycznie gotową koncepcję sieci. Uszczegółowienie tego projektu i przygotowanie go do realizacji wykonujemy już w aplikacji Physical Network Inventory (PNI). W tym celu w PNI otwieramy nowy „Projekt” (w rozumieniu architektury systemu PNI) i do niego importujemy całość prac projektowych z FiberPlanIT. Dalsze prace prowadzimy już bezpośrednio w PNI.

PNI umożliwia na przykład doprecyzowanie parametrów geoprzestrzennych zaprojektowanej sieci oraz pozwala nam dodać nowe atrybuty elementów sieci (o ile jest taka potrzeba), których nie ma w module FiberPlanIT. System umożliwia także wygenerowanie finalnej dokumentacji projektowo-wykonawczej i końcowego zestawienia BOM. Jeżeli rozwiązanie obejmuje także moduł Optical Network Atlas (ONA, add-on Globemy do standardowego PNI), to możliwe jest wygenerowanie szczegółowych schematów sieci: przydatnych zarówno podczas budowy, jak i przyszłej obsługi sieci.

Narzędzia związane z „Projektem” jako obiektem w PNI pozwalają na na śledzenie całego cyklu życia sieci od jej koncepcji, przez budowę i przejście do utrzymania, aż do jej likwidacji.

Budowa i inwentaryzacja sieci

Budowa sieci bazuje na przygotowanej w PNI dokumentacji projektowej. W trakcie budowy mogą jednak pojawić się zmiany związane z koniecznością uwzględnienia bieżących czynników występujących w terenie, co często powoduje, iż wybudowana sieć różni się w jakiejś części od projektu. Dlatego wykonawcy opracowują dokumentację powykonawczą, która obejmuje wszystkie odstępstwa od projektu w zbudowanej sieci.

Po wybudowaniu sieci zmiany w stosunku do projektu, wynikające z dokumentacji powykonawczej, są wprowadzane do systemu, dzięki czemu w PNI uzyskujemy rzeczywistą i kompletną dokumentację wybudowanej sieci, niezbędną do efektywnego świadczenia usług oraz utrzymania sieci.

Wybrane korzyści z wykorzystania PNI z aplikacją FiberPlanIT

FiberPlanIT posłużył już do zaprojektowania ponad 50 mln HP, a w systemie PNI spaszportyzowano sieci ponad 100 operatorów telekomunikacyjnych na świecie. Wykorzystanie obu tych systemów razem i prowadzenie projektu w PNI z aplikacją FiberPlanIT zapewnia korzystanie w całym cyklu życia sieci z jednej spójnej platformy do planowania, projektowania, budowy oraz utrzymania i dokumentacji sieci. Przynosi to wymierne korzyści w kilku wymiarach, na przykład:

Redukcja kosztów projektowania

  • 3-5% niższe koszty budowy zaprojektowanej sieci (oszacowane na podstawie porównania wyników pracy projektantów)
  • 2-4-krotnie wyższa wydajność zespołu projektantów – ze względu na krótszy czas projektowania i wytworzenia dokumentacji
  • oszczędności mogą być większe w przypadku projektowania sieci w zabudowie jednorodzinnej

Optymalizacja kosztów budowy sieci

  • obszary z lepszym ROI projektujemy wcześniej
  • skrócenie “time to market”

Poprawa jakości danych

  • spójna dokumentacja projektowa w całej organizacji
  • dane z projektu są od razu danymi paszportyzacyjnymi w Physical Network Inventory

Chcesz wiedzieć więcej o paszportyzacji sieci telekomunikacyjnej?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozwiązania oparte o Platformę GE Smallworld i inne systemy Globemy mogą usprawnić usprawnić zarządzanie siecią w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Nasi konsultacji przeanalizują potrzeby Twojego biznesu i zaproponują dopasowane rozwiązanie.

Chcę dowiedzieć się więcej o optymalizacji tras
cyfryzacja dokumentacji powykonawczej

To też może Cię zainteresować