Bezpieczeństwo sieci przemysłowych pod kontrolą – Nozomi Networks

Autor 22 stycznia, 202011 września, 2020Ciepłownictwo, Energetyka, Gazownictwo i Ropociągi, Smart Grid, Usługi
bezpieczenstwo IK

Od lat specjalizujemy się w obszarze inwentaryzacji infrastruktury sieciowej. Podczas realizacji projektów oraz dyskusji z klientami zauważyliśmy, że temat ten dotyczy również obszaru automatyki przemysłowej (Operational Technology). Aby wspierać klientów także w tym zakresie, włączyliśmy do naszego portfolio produkty firmy Nozomi Networks – lidera z zakresu rozwiązań bezpieczeństwa Operational Technology (OT) i Information and Communication Technologies (ICT).

Systemy i infrastruktura systemów OT i ICT od dekad odpowiadają za nadzór nad kluczowymi procesami w różnych gałęziach gospodarki – produkcji, górnictwie, energetyce, usługach użyteczności publicznej, logistyce oraz wielu innych sektorach. Jeszcze do niedawna systemy te były od siebie odizolowane, jednak coraz częściej możemy spotkać środowiska, gdzie systemy OT i ICT współpracują ze sobą online.

Integracja systemów OT oraz ICT posiada szereg zalet, ale niesie za sobą również konieczność zadbania o bezpieczeństwo zasobów operacyjnych wchodzących w skład sieci przemysłowych takich jak: sterowniki,  czujniki, linie produkcyjne, systemy sterowania i nadzoru (SCADA). W przypadku naruszeń bezpieczeństwa infrastruktury operacyjnej w wyniku cyberataków, może dojść do zakłóceń w ich działaniu a w najbardziej ekstremalnych przypadkach do ich całkowitego zniszczenia.

ot security good
ot security bad

Bezpieczeństwo OT w Polsce

W związku ze wzrostem zagrożenia cyberatakami wymierzonymi w infrastrukturę techniczną, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, podległe Radzie Ministrów, opracowało Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej (IK). Stanowi on część zbioru dobrych praktyk, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania Infrastruktury Krytycznej wchodzącej w skład systemów OT.

5 lipca 2018 roku Sejm RP uchwalił Ustawę o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. (Dz. U. 2018 poz 1560). Opisuje ona szczegółowo obowiązki ustawowe z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego  dla tzw. operatorów usług kluczowych.

Guardian – monitoruj sieci przemysłowe w czasie rzeczywistym

W ramach współpracy z Nozomi Networks, staliśmy się oficjalnym dystrybutorem oprogramowania Guardian™. Rozwiązanie ma na celu ochronę sieci przemysłowych przed cyberatakami oraz zakłóceniami w środowisku operacyjnym. Monitoruje w czasie rzeczywistym komunikację i zachowania na sieci pod kątem ryzyka i zdarzeń zagrażających stabilności systemu.

nozomi_networks

Korzyści z wdrożenia rozwiązania Guardian

  • Od ręki widzisz i przeglądasz swoją sieć przemysłową
  • Sprawnie identyfikujesz słabe punkty i reagujesz
  • Szybko wykrywasz cyberzagrożenia i anomalie w procesach
  • Łatwo integrujesz system z narzędziami klasy SOC / IT oraz przepływami pracy (workflow)
  • Automatycznie śledzisz zasoby przemysłowe i znasz ryzyko cyberataków
  • Stale monitorujesz ryzyka i procesy dotyczące ICS

Dla kogo jest rozwiązanie Guardian™?

Oprogramowanie Guardian™ wykorzystuje się w takich sektorach jak:

energretyka

Energetyka

ropa i gaz

Ropa i gaz

farmacja

Farmacja

Wydobycie

Wydobycie

motoryzacja

Przemysł samochodowy

FMCG

FMCG

Chemia

Chemia

Woda

Woda

Chroń swoją sieć przemysłową

Jesteś zainteresowany wdrożeniem rozwiązania Nozomi Networks? Chcesz porozmawiać o właściwej ochronie sieci przemysłowych? Skontaktuj się z nami – nasi eksperci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i dokładnie wytłumaczą, jak wygląda działanie i proces wdrożenia właściwego rozwiązania, które zapewnia bezpieczeństwo i stabilność środowisk automatyki przemysłowej i infrastruktury krytycznej.