Skip to main content

FME AR – praktyczne zastosowanie Rzeczywistości Rozszerzonej

By 19 czerwca, 201928 sierpnia, 2019FME

Koncept Rzeczywistości Rozszerzonej (Augmented Reality) jest znany każdemu, kto miał jakikolwiek kontakt z popkulturą sci-fi. Wykorzystano go w interfejsie użytkownika z „Raportu mniejszości” czy holograficznym obrazie zbroi w „Iron Man”. AR pojawiło się także w kultowym już filmie „Powrót do przyszłości”, w którym korzystały z tego konceptu futurystyczne sklepy. Wizja rozszerzania rzeczywistości w tych scenach z pewnością wydawała się tak niewiarygodna, jak międzygwiezdne podróże w „Gwiezdnych wojnach” – ale czy dziś nadal jest to tak odległa i niemożliwa idea?

Rzeczywistość rozszerzona a wirtualna

W przeciwieństwie do rzeczywistości wirtualnej, która zasadniczo tworzy całkowicie sztuczne środowisko, rzeczywistość rozszerzona wzbogaca istniejące otoczenie o nowe dane.

FME AR – czym jest?

FME Augmented Reality to aplikacja mobilna, dostępna na urządzenia z Androidem oraz iOS. W FME AR udało się pogodzić wizję przyszłości, o której marzyliśmy kilka(naście) lat temu, z praktycznym zastosowaniem tej technologii. Moduł pozwala dodawać treści do bieżącego obrazu rzeczywistego świata, umożliwiając wyświetlanie i interakcję z modelami 3D w otoczeniu rzeczywistym.

Zastosowanie praktyczne

Pierwszym zastosowaniem FME AR, które przychodzi na myśl, jest wizualizacja modeli budynków w 3D. Wyobraźmy sobie architekta, który chciałby pokazać projekt swoim klientom. Zaprezentowanie go w rzeczywistej skali na działce pod inwestycję z pewnością zrobi kolosalne wrażenie!

fme_ar2
FMEAR-3

Wyobraźmy sobie dewelopera planującego inwestycję w ekskluzywne osiedle mieszkalne. FME AR pozwoli nie tylko zwizualizować całość przedsięwzięcia, ale może stać się oryginalną i skuteczną reklamą dla potencjalnych inwestorów, którzy zamiast patrzeć na abstrakcyjne plany, zobaczą rzeczywiste modele całego osiedla.

FMEAR-1

Podobne propozycje można wymieniać bez końca. Skupmy się jednak na całkiem innym podejściu do wykorzystania FME AR – np. w przedsiębiorstwach  branży ciepłowniczych czy telekomunikacyjnych. Technik operatora telekomunikacyjnego, kierując na drogę swojego smartfona z FME AR, widzi każdy element podziemnej infrastruktury: rury kanalizacyjne, kable i urządzenia elektryczne. To z pewnością ułatwi pracę i pozwoli dokładniej planować naprawy, rozwój sieci i nowe inwestycje!

FMEAR

To jedynie część potencjału wykorzystania tej technologii. Możliwości są niemal nieograniczone, a warto zaznaczyć, iż jest ona ciągle w fazie rozwoju. Na naszym blogu FME pojawił się artykuł rozwijający temat wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej, czyli rzeczywistości X (ang. X Reality). Zapraszamy do lektury!