FME WT 22 logo

Zapraszamy na kolejną edycję bezpłatnej konferencji dla ekspertów i użytkowników FME, która odbędzie się 18 maja 2022 roku w Warszawie. Wydarzenie organizowane we współpracy z producentem FME – firmą Safe Software.
Uwaga! Rejestracja na wydarzenie jest już zamknięta.

FME World Tour 2022 – dowiedz się więcej

Dlaczego warto wziąć udział?

 • Poznasz doświadczenia innych użytkowników oraz ekspertów FME
 • Wysłuchasz ciekawych prezentacji i dowiesz się, jak FME rozwiązało problemy, z którymi spotykają się inne firmy i instytucje
 • Poznasz nowe metody pracy z danymi oraz triki, które ułatwią Ci codzienną pracę
 • Jako jedna z pierwszych osób dowiesz się o planach na kolejne wersje FME
 • Możesz wziąć udział w warsztatach FME Desktop Basic, FME Desktop Advanced, FME Server

3 poprzednie edycje FME World Tour w liczbach

400

uczestników

80

firm i instytucji

40

prezentacji

4

ścieżki warsztatów

Agenda

8:45-9:30: Check-in oraz śniadanie
9:30-9:45: Sesja powitalna – Karolina Borkowska i Bartosz Lech, Globema
9:45–10:00: Co nowego w FME Platform 2022? – Karolina Borkowska, Globema
10:00–10:20: Czy cyfrowy bliźniak obiektów naturalnych jest możliwy? Rola FME w Krajowej Mapie Drzew – Karol Krajewski, MGGP Aero
10:20-10:40: Przerwa kawowa
10:40–11:00: Wykorzystanie FME w GUGIK – Anna Bober, Główny Urząd Geodezji i Kartografii
11:00-11:20: Wykorzystanie FME w budowaniu i utrzymaniu Łódzkiego Systemu Informacji Planistycznej – Michał Brodowicz i Maciej Marczewski, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi
11:20–11:40: FME jako narzędzie do agregacji danych nie przestrzennych – Magdalena Mikinka i Cezary Matusiak, QAH
11:40-12:40: Lunch
12:40-13:00: Wykorzystanie FME w Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych (CENAGIS) – dr hab. inż. Dariusz Gotlib, prof. Uczelni i dr inż. Michał Wyszomirski, Politechnika Warszawska
13:00-13:20: Skalowanie rozwoju środowiska FME w oparciu o modele licencjonowania – Wiktor Sawicki, Globema
13:20-13:40: Jak FME wypełnia zadania branży telekomunikacyjnej – Mateusz Pyra, Globema
13:40-14:05: Przerwa kawowa
14:05–14:30: Jak testować pracę FME Transformera? Poprawa utrzymywalności kodu PythonCallerów – Michał Pilarski i Mateusz Adamczak, Jeppesen, a Boening Company
14:30-14:50: FME Desktop i FME Server jako narzędzia automatycznej walidacji dokumentacji projektowej – Tomasz Wójcik, Nexera i Paweł Wróblewski, Globema
14:50-15:00: Podsumowanie i zakończenie konferencji – Karolina Borkowska i Bartosz Lech, Globema

Zastrzegamy sobie prawo do wprowadzenia zmian w agendzie.

Poznaj prelegentów FME World Tour 2022

Tomasz Wójcik

Tomasz Wójcik
Nexera

dowiedz się więcej

W Nexerze odpowiedzialny za strategię w obszarze informatyzacji, procesy biznesowe realizowane cyfrowo, dane i systemy IT. Lider transformacji cyfrowej, demokratyzacji danych i automatyzacji procesów z wykorzystaniem rozwiązań integrujących dane i systemy dziedzinowe oraz sztucznej inteligencji.

Karol Krajewski

Karol Krajewski
MGGP Aero

dowiedz się więcej

Specjalista w Badaniach i Rozwoju w dziedzinie teledetekcji, związany z branżą od ponad 13 lat. Użytkownik FME od 2012 roku głównie we wsparciu i automatyzacji produkcji danych LiDAR oraz wektorowych w energetyce, pracując dla NM Group (Trimble) w Wielkiej Brytanii. Obecnie od 6 lat w MGGP Aero w Tarnowie, wdrażając FME m.in. w produkcji oraz w projektach badawczych.

Michał Brodowicz

Michał Brodowicz
Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi

dowiedz się więcej

Specjalista w Zespole Informatyki i Baz Danych oraz właściciel firmy Studio Analiz Przestrzennych PlanB. Specjalista ds. geoinformatyki z 10-letnim doświadczeniem w zakresie tworzenia i przetwarzania danych przestrzennych oraz przeprowadzania różnorodnych analiz przestrzennych dla wielu branż. Wykonawca ponad 100 wdrożeń aplikacji wykorzystujących mapy dla instytucji publicznych oraz klientów komercyjnych. Współautor tworzonej obecnie aplikacji PlanInfo dla Urzędu Miasta Łodzi (Łódzki System Informacji Planistycznej).

Maciej Marczewski

Maciej Marczewski
Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi

dowiedz się więcej

Starszy Specjalista w Zespole Informatyki i Baz Danych. Od 8 lat zajmuje się oprogramowaniem GIS i CAD, w szczególności przetwarzaniem danych przestrzennych. Uczestnik i laureat Hackathonów, na których tworzono rozwiązania dla biznesu i administracji. Współautor tworzonej obecnie aplikacji PlanInfo dla Urzędu Miasta Łodzi (Łódzki System Informacji Planistycznej). Obecnie pracuje i rozwija projekt Mapa drzew w Łodzi.

Anna Bober

Anna Bober
Główny Urząd Geodezji i Kartografii

dowiedz się więcej

Dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. Anna Bober jest absolwentką Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskała tytuł zawodowy mgr inż. ze specjalnością geoinformatyka oraz stopień naukowy doktora ze specjalnością systemy informacji geograficznej i kartografia. Od 2008 r. była zatrudniona w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – kolejno na stanowiskach asystenta, specjalisty i starszego specjalisty. Od 2017 roku pracuje w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, w którym była między innymi Naczelnikiem Wydziału Kontroli Jakości oraz Naczelnika Wydziału Fotogrametrii i Teledetekcji. Posiada doświadczenie w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych. Była również wykładowcą i trenerem oprogramowania GIS oraz współwykonawcą w projektach naukowych i innych z dziedziny geodezji i kartografii. Jest także autorem i współautorem publikacji naukowych.

Magdalena Makinka

Magdalena Mikinka
QAH

dowiedz się więcej

Od 2016 roku lider zespołu rozwoju baz danych w QAH – łódzkiej fabryce pharmamarketingu. Swoją przygodę z bazami danych rozpoczęła od ochrony danych osobowych. Obecnie jej zawodową codzienność stanowią analiza danych i praca na zbiorach, również tych nieustrukturalizowanych.

C. Matusiak

Cezary Matusiak
QAH

dowiedz się więcej

Programista i pasjonat nowoczesnych technologii webowych. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, od ponad dwóch lat związany z firmą QAH w Łodzi, gdzie pracuje jako Full Stack Web Developer. Niedawno podjął się pomocy przy drożeniu oprogramowania FME w procesach mających usprawnić agregację i analizę danych nieprzestrzennych. Prywatnie fan gier planszowych.

D. Gotlib

dr hab. inż. Dariusz Gotlib,
prof. Uczelni

Politechnika Warszawska

dowiedz się więcej

Kartograf-geoinformatyk, profesor Politechniki Warszawskiej zatrudniony na Wydziale Geodezji i Kartografii. Obecnie pełni funkcję Prodziekana ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką oraz kieruje budową Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych. Jego zainteresowania badawcze i dydaktyczne obejmują zagadnienia z zakresu geoinformacji w szczególności: geoinformatyka, kartografia mobilna i nawigacyjna, LBS (Location Based Services), modelowanie danych przestrzennych, GIS.

Michał Wyszomirski

dr inż. Michał Wyszomirski
Politechnika Warszawska

dowiedz się więcej

Geoinformatyk, absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jest pracownikiem Zakładu Kartografii Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jego praca naukowa koncentruje się na tematyce analiz danych przestrzennych i technologii big data.

Michał Pilarski

Michał Pilarski
Jeppesen, a Boeing Company

dowiedz się więcej

Od studiów związany z geografią, geostatystyką, GIS-em i przetwarzaniem Big Data w dziedzinie klimatologii. Posiada dużą wiedzę z zakresu geoprzetwarzania oraz testowania oprogramowania. W obecnej pracy związany jest głównie z awiacyjnymi bazami danych przestrzennych. Długoletni i doświadczony użytkownik FME. W realizowanych projektach integruje głównie trzy, dobrze mu znane technologie: Python, ArcGIS oraz FME.

Mateusz Adamczak

Mateusz Adamczak
Jeppesen, a Boeing Company

dowiedz się więcej

Posiada około 8-letnie doświadczenie w branży IT, większość tego czasu w języku Python. Przez ostatnie lata pełnił kilka funkcji związanych z produkcją oprogramowania – programista, tester, devops – co dało mu całkiem szeroki obraz tego procesu. Obecnie zajmuje się procesem przetwarzania danych GIS w gdańskim oddziale Boeinga.

Wiktor Sawicki

Wiktor Sawicki
Globema

dowiedz się więcej

Specjalista ds. klientów i sprzedaży. Odpowiedzialny za wszelkie kontakty z klientami FME. Posiada wiedzę i doświadczenie, by możliwie jak najlepiej skomponować pakiety produktowe bazujące na oprogramowaniu FME wraz z usługami szkoleniowymi oraz dedykowanym wsparciem technicznym.

Mateusz Pyra

Mateusz Pyra
Globema

dowiedz się więcej

Specjalista ds. danych geoprzestrzennych, analityk GIS, z ponad 7 letnim doświadczeniem w wykorzystaniu Platformy FME. Certyfikowany ekspert oraz trener FME. Posiada trzy certyfikaty poświadczające znajomość środowiska FME – FME Certified Professional, FME Server Certified Professional, FME Certified Trainer. Zaangażowany w projekty związane z analizą i migracją danych głównie dla branży Utilities/Telco oraz konsultacje w zakresie GIS. Prowadzący szkolenia FME, webinaria oraz współprowadzący zajęcia na Politechnice Warszawskiej, na kierunku Geoinformatyka.

Paweł Wróblewski

Paweł Wróblewski
Globema

dowiedz się więcej

Specjalista ds. danych geoprzestrzennych, posiadający ponad 7 letnie doświadczenie w pracy z Platformą FME (Desktop, Server), poświadczone certyfikatem FME Professional. Realizuje projekty m.in. dla branży telekomunikacyjnej czy Utilities. W swojej pracy FME wykorzystuje jako narzędzie do analizy i przetwarzania danych; jako platformę integracyjną dla danych pochodzących z wielu źródeł. Ponadto pracuje nad rozwiązaniami wykorzystującymi Platformę FME, jako narzędzie ściśle współpracujące z innymi aplikacjami lub środowiskami lub jako integralną część innej aplikacji.

Warsztaty FME

Weź udział w dodatkowych warsztatach

W ramach FME World Tour, dzień przed głównym wydarzeniem, czyli 17 maja, organizujemy płatne warsztaty z obsługi FME. To świetna okazja by poznać podstawowe zagadnienia przetwarzania danych przy pomocy Platformy FME lub poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu.

Warsztaty odbędą się stacjonarnie. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

Uwaga: zapisy na warsztaty są już zamknięte

Kliknij w nazwę warsztatu, aby poznać szczegóły:

FME Desktop Basic

 • Zapoznanie się z narzędziami FME Workbench oraz FME Data Inspector
 • Składowe procesu – źródła i formaty danych wejściowych, najważniejsze transformery, zapisanie wyniku
 • Podstawy przetwarzania danych geometrycznych oraz atrybutowych
 • Zmiany i nowości w FME 2022.0
 • Dobre praktyki w tworzeniu skryptów

Na to szkolenie nie przyjmujemy już zgłoszeń – przepraszamy.

FME Desktop Advanced

 • Zaawansowane przetwarzanie danych geometrycznych i atrybutowych
 • Praca na listach
 • Wyrażenia regularne
 • Parametryzacja skryptów i przetwarzanie batchowe
 • Analizy przestrzenne
 • Połączenie i praca z systemami bazodanowymi
 • Zmiany i nowości w FME 2022.0

1000 zł netto za osobę*

Zapisy na warsztaty są już zamknięte.

FME Server

 • Zapoznanie się z architekturą FME Server
 • Podstawy obsługi panelu administratora oraz użytkownika FME Server
 • Komunikacja z FME Workbench – publikacja i pobieranie skryptów i danych
 • Podstawy tworzenia automatyzacji procesów
 • Omówienie głównych funkcjonalności FME Server – m.in. powiadomienia, publikacja danych, aplikacje serwerowe, REST API
 • Zmiany i nowości w FME Server 2022.0

1100 zł netto za osobę*

Zapisy na warsztaty są już zamknięte

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu, jeśli zgłosi się mniej niż 5 osób.

Patroni medialni

Lokalizacja

Centrum Konferencyjne WEST GATE

Al. Jerozolimskie 92
00-807 Warszawa

Odwiedź stronę Centrum

Rejestracja jest już zamknięta. Dziękujemy za zainteresowanie FME World Tour!

W razie pytań, prosimy o kontakt na fme@globema.pl.