Stworzenie projektu sieci telekomunikacyjnej, który jest optymalny pod względem jej przebiegu, architektury i kosztów, jest kluczowe dla rentowności inwestycji. Istotny jest również wybór odpowiedniej lokalizacji. Tradycyjne metody sporządzania analiz przedinwestycyjnych są czasochłonne i nie pozwalają na szybkie zbadanie i porównanie wielu wariantów inwestycji.
Może to prowadzić do błędnych decyzji i angażowania się w budowanie mało rentownej sieci, niedostosowanej do realnych potrzeb potencjalnych odbiorców. Aby zaradzić temu problemowi, powstał FTTH Investment Planner, rozwiązanie klasy GIS. Pomaga ono w szybkim i trafnym podejmowaniu decyzji, minimalizując ryzyko i maksymalizując zwrot z inwestycji.
Czym jest FTTH Investment Planner?
FTTH Investment Planner to narzędzie klasy GIS umożliwiające operatorom telekomunikacyjnym automatyczne tworzenie wysokopoziomowych planów sieci (HLD) i na ich podstawie szacowanie kosztów inwestycji. Pozwala też automatycznie przygotować analizy potencjału rentowności wybranych lokalizacji pod inwestycje. HLD Investment Planner został zbudowany w oparciu o system GIS GeoGrid oraz Platformę FME służącą do pracy z danymi.
Jak szybko ocenić koszty i potencjał rentowności inwestycji telekomunikacyjnej z pomocą FTTH Investment Plannera?
W tej części artykułu opiszemy, jak krok po kroku przeprowadzić wstępną ocenę projektu inwestycyjnego z pomocą FTTH Investment Plannera.
1. Wytypuj najlepsze obszary pod inwestycję
Bazą do analizy przeprowadzonej przez system są punkty adresowe reprezentujące budynki.
Każdy taki punkt zawiera szereg informacji:
- dane adresowe,
- dane o budynku i lokalach, ich funkcji, itp.,
- informacje o konkurencji – czy w danej lokalizacji znajduje się już sieć telekomunikacyjna innego operatora,
- informacje o sieci własnej,
- dane demograficzne,
- inne, uzgodnione podczas wdrożenia.
Aby wytypować tereny interesujące pod kątem przyszłych inwestycji, wybieramy obszar i uzupełniamy parametry, które chcemy wziąć pod uwagę w analizie. Na tej podstawie FTTH Investment Planner wyznacza klastry. Każdy klaster otrzymuje scoring. Scoring wskazuje potencjalnie ciekawe obszary pod inwestycje, na przykład takie o dużym zagęszczeniu budynków bez konkurencji na małym obszarze.
Wyznaczony przez FTTH Investment Planner obszar inwestycji – klaster – o wysokim potencjalne rentowności inwestycji został oznaczony na zielono. W ramach klastra widoczne są pojedyncze budynki spełniające podane kryteria, z oznaczeniem kolorystycznym sieci konkurencji i sieci własnej.
Klastry są oznaczane kolorami odzwierciedlającymi przypisaną im ocenę (kolor zielony – najwyższa ocena potencjału rentowności, żółty – średni potencjał rentowności, czerwony – najniższy potencjał rentowności inwestycji) Dzięki temu szybko zidentyfikujesz tereny potencjalnie najbardziej i najmniej interesujące pod kątem przyszłych inwestycji. Wyniki analizy prezentowane są na mapie.
Dodatkowo, również budynki w ramach klastra są oznaczone różnymi kolorami. Kolory te pozwolą Ci szybko stwierdzić, do których adresów doprowadzona jest sieć konkurencji, a do których sieć własna.
Oprócz mapy, FTTH Investment Planner jest wyposażony w dashboardy, które przedstawiają zbiorczo wszystkie informacje wygenerowane na temat klastrów (na przykład procentowy udział klastrów o najwyższym i najniższym potencjale rentowności). Wykresy na dashboardzie mogą zostać skonfigurowane pod indywidualne potrzeby użytkowników. Poszczególne informacje z dashboardów możesz też wyświetlić na mapie i dalej analizować.
2. Stwórz projekt sieci HLD oraz oszacuj wstępny koszt budowy
FTTH Investment Planner pozwala nie tylko oszacować szanse na rentowność inwestycji w wybranej lokalizacji, ale też szybko sporządzić zgrubną kalkulację kosztów rozbudowy sieci.
Po wstępnej analizie potencjału lokalizacji, wybieramy kilka interesujących nas klastrów. Następnie generujemy dla nich w FTTH Investment Plannerze wstępne projekty sieci telekomunikacyjnej. Rozwiązanie, oprócz punktów adresowych, może uwzględnić w projekcie infrastrukturę już istniejącą w danej lokalizacji (np. zaimportowaną z Physical Network Inventory).
W ramach wybranego klastra o wysokim potencjale rentowności inwestycji (oznaczony na zielono), FTTH Investment Planner wygenerował wstępny projekt sieci telekomunikacyjnej wraz z informacją o poszczególnych elementach proponowanej sieci.
Na tym etapie łatwo oszacujesz koszty rozbudowy sieci w wybranym miejscu. Zrobisz to na podstawie informacji na temat elementów sieci wykorzystanych do jej budowy w wygenerowanym planie, a także informacji o cenach poszczególnych elementów i kosztach montażu.
Podobnie jak dla klastrów z szacunkami rentowności inwestycji, tak samo w przypadku tworzenia wysokopoziomowych planów sieci (HLD), w GeoGridzie możesz wybrać kilka wygenerowanych planów i porównywać oraz analizować je dalej z pomocą dashboardów.
Chcesz śledzić bieżący status realizacji Twoich inwestycji telekomunikacyjnych w wygodny sposób na przejrzystej mapie? Sprawdź również rozwiązanie FTTH Investment Tracker. Przeczytasz o nim w artykule: FTTH Investment Tracker – śledź postępy inwestycji telekomunikacyjnych w jednym systemie
Jakie korzyści daje praca z FTTH Investment Plannerem?
FTTH Investment Planner automatycznie generuje analizy potencjału rentowności lokalizacji pod inwestycję telekomunikacyjną. Dodatkowo, rozwiązanie sprawnie tworzy wysokopoziomowe plany sieci, wraz z zestawieniem kosztów inwestycji. Planiści mogą porównywać zestawienia i dalej je analizować, aby wybrać optymalny projekt.
Dzięki temu, FTTH Investment Planner przyspiesza proces wstępnej analizy inwestycyjnej. Planiści i projektanci sieci mogą poświęcić więcej uwagi bardziej zaawansowanym aspektom projektu.
Jeśli zapadnie decyzja o inwestycji, wybrany projekt HLD wygenerowany w FTTH Investment Plannerze może być wykorzystany do dalszej pracy nad szczegółowym projektem sieci.
Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach
Zainteresował Cię ten artykuł? Zastanawiasz się, czy FTTH Investment Planner sprawdzi się u Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania i doradzimy wybór najlepszego rozwiązania.