Fundusz Avallon MBO nowym właścicielem Globemy

Autor 21 czerwca, 2022Wydarzenia
Avallon nowym właścicielem firmy Globema

Avallon MBO to łódzki fundusz private equity specjalizujący się w wykupach menedżerskich. Od 25 lat inwestuje w przedsiębiorstwa wspólnie z menedżerami, brał udział w już ponad 100 transakcjach. Avallon MBO nabył właśnie większościowy pakiet udziałów w Globemie. Fundusz przeprowadził transakcję wspólnie z menedżerami spółki.

– Inwestujemy w ciekawą, specjalistyczną i dobrze prosperującą spółkę o ugruntowanej pozycji na polskim rynku, z dużym potencjałem rozwoju na rynkach zagranicznych. Globema, będąc firmą IT, specjalizuje się w bardzo perspektywicznej niszy rozwiązań geolokalizacyjnych. Szacuje się, że około 80% wszystkich zbieranych obecnie danych zawiera informacje lokalizacyjne i są one kluczowym elementem większości usług technologicznych. Wiodąca pozycja spółki w Polsce oraz wysoki udział eksportu w strukturze przychodów są świetną bazą do dalszej dynamicznej ekspansji. Globema ma wykwalifikowany zespół pracowników, którzy wypracowują nowe narzędzia uzupełniające ofertę produktową. Produkty własne są ważnym filarem wzrostu skali spółki – mówi Marcin Konarski, Partner Avallon odpowiedzialny za transakcję.

Avallon inwestuje w IT – zapoznaj się z artykułem

– Po transakcji zakładamy kontynuowanie dotychczasowej ścieżki biznesowej, stawiając na przemyślaną ewolucję, w tym przede wszystkim rozszerzanie oferty produktów i usług LBS opartych o narzędzia mapowe Google oraz rozwój systemów do zarządzania majątkiem sieciowym wykorzystujących narzędzia dostępne na platformie GE Smallworld na rynkach zagranicznych – w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Mamy również w planach komercjalizację własnych produktów, opracowanych w ostatnich latach w ramach własnego Centrum R&D, w oparciu o wielomilionowe projekty badawcze. To będzie istotny element wzrostu wartości spółki w perspektywie kilku lat – mówi Ryszard Rybus, prezes zarządu Globemy.

Po zakupie Globemy w funduszu Avallon będzie znajdować się jeszcze 8 innych spółek: Wosana – producent soków i napojów, Stangl Technik – świadczący usługi instalacyjne, spółka marketingowa EDC Expert, platforma zakupowa Marketplanet, Novo Tech zajmujący się przetwórstwem polimerów, Clovin – przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją środków czystości, Norlys – producent lamp i oświetlenia zewnętrznego klasy premium oraz Hortimex – z branży surowców specjalistycznych. Trzy ostatnie z nich zostały kupione w ramach funduszu Avallon MBO III. Równolegle Avallon aktywnie poszukuje kolejnych inwestycji, w trzecim funduszu Avallon zgromadził 137 mln EUR na ten cel.

Przeczytaj więcej na stronie Puls Biznesu lub…