Skip to main content

GeoTraxx – automatyzacja planowania i optymalizacja transportu

By 27 maja, 201622 czerwca, 2016Google, Rozwiązania Mobilne

Globema opracowała i wprowadziła do swojej oferty kolejny produkt – aplikację GeoTraxx. Rozwiązanie przeznaczone jest dla centrów logistycznych i działów logistyki, w których występuje zadanie codziennego lub okresowego planowania transportu, czyli tras przejazdu, załadunku pojazdów i kolejności dostarczania/odbioru towaru. Realizowana za pomocą GeoTraxx automatyzacja procesu planowania oraz optymalizacja tras dostaw (w oparciu o mapy i dane nawigacyjne Google) pozwala między innymi znacząco skrócić czas planowania, podnieść terminowość dostaw, zmniejszyć flotę niezbędną do transportu towarów i ograniczyć zużycie paliwa.

Centra logistyczne, duże hurtownie, magazyny lub działy logistyki różnych przedsiębiorstw borykają się z problemem praktycznie codziennego planowania transportu, tak aby jak najsprawniej dostarczyć zamawiany towar do wszystkich odbiorców. Zadanie to jest niezwykle trudne i wymaga uwzględnienia ogromnej liczby czynników, takich jak setki lub tysiące rozproszonych terytorialnie zamówień oraz punktów docelowych, obsługiwanych przez flotę kilkudziesięciu pojazdów i kierowców. Dodatkowo każdego dnia zmienia się pula zamówień, przybywają nowe miejsca, w które należy dostarczyć towar, zmieniają się warunki drogowe, a odbiorcy oczekują dostarczenia ich towarów w zaplanowanym terminie, bez pomyłek i opóźnień. Ze względu na te czynniki wyznaczanie dobrego planu transportu bez odpowiednich narzędzi jest czasochłonne i kosztowne:

  • potrzebny jest zespół specjalistów, który spędza nad ułożeniem planu kilka godzin dziennie
  • przyjmowanie zamówień od odbiorców musi być odpowiednio wcześnie wstrzymane
  • aby plan był realistyczny, należy uwzględnić między innymi możliwości przewozowe dostępnych pojazdów, specyfikę rozłożenia geograficznego odbiorców i natężenie ruchu na drogach.

Automatyzacja planowania transportu

GeoTraxx umożliwia szybkie automatyczne wyznaczenie planu transportu w oparciu o mapy i samochodowe dane nawigacyjne Google. Algorytmy GeoTraxx są skonstruowane tak, aby obliczony plan był realistyczny, dokładny i efektywny kosztowo. Uwzględnianych jest wiele parametrów – takich jak: typ pojazdu, maksymalny udźwig, liczba miejsc na palety w przypadku samochodów ciężarowych, czas pracy kierowców oraz typowe natężenie ruchu na podstawie danych Google.

445634634634634

Obliczony przez GeoTraxx plan transportu jest przygotowany, aby przekazać go do:

  • magazynu, który na tej podstawie przygotuje zamówione przez odbiorców towary i zapakuje je na odpowiednie samochody w odpowiedniej kolejności
  • kierowców, którzy na tej podstawie będą znać swoje trasy oraz miejsca i czas załadunku i rozładunku.

Aplikacja umożliwia również szczegółowe obejrzenie zaplanowanych tras na podkładzie mapowym Google oraz Street View.

9956456456456456

System GeoTraxx jest w całości autorskim rozwiązaniem Globemy. Aplikacja może zostać dostosowana do specyfiki określonej branży – zarówno do floty samochodów ciężarowych, jak i mniejszych. Możliwe jest również dostosowanie systemu do obliczania planów transportu w modelu innym niż dostarczanie towarów do odbiorców z określonego magazynu.

Wybrane korzyści

  • Znaczące obniżenie kosztów transportu – redukcja pokonywanych przez samochody kilometrów oraz zmniejszenie floty potrzebnej do obsługi puli zamówień. Dodatkowym efektem jest zmniejszenie emisji spalin do atmosfery.
  • Podwyższenie jakości usług dzięki dokładnemu planowaniu czasów dostaw, co pozwala obniżyć koszty SLA.
  • Usprawnienie i przyspieszenie procesu planowania transportu.
Dowiedz się więcej GeoTraxx na żywo

Zobacz także:

AUTORSKIE ROZWIĄZANIE GLOBEMY ALTERNATYWĄ DLA GOOGLE MAPS ENGINE ZARZĄDZANIE PRACĄ W TERENIE Z WYKORZYSTANIEM GOOGLE MAPS