Globema i Alcatel Lucent przyspieszą Internet w Polsce Wschodniej

By 2 kwietnia, 201422 czerwca, 2020Telekomunikacja

Wiele krajów europejskich, w tym Polska, realizuje obecnie duże programy budowy sieci szerokopasmowych nowej generacji (NGN – Next Generation Networks). Globema, we współpracy z Alcatel-Lucent, dostarcza system paszportyzacji sieci oparty na platformie GE Smallworld Network Inventory w jednym z takich programów. Sieci szerokopasmowe gwarantują szybki dostęp do Internetu w połączeniu z innymi zaawansowanymi usługami telekomunikacyjnymi dla domów i przedsiębiorstw.

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej

Globema, razem z Alcatel-Lucent, będzie dostawcą systemu do ewidencji i zarządzania siecią światłowodową w dwóch województwach w ramach projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” (SSPW). Celem tego projektu jest zapewnienie do końca 2015 roku dostępu do usług szerokopasmowych dla 90% mieszkańców i 100% instytucji publicznych i przedsiębiorstw w województwach warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Program ma doprowadzić do budowy nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej, w tym ponad 10 000 kilometrów sieci światłowodowych i ponad 1000 węzłów dystrybucyjnych. Łączna wartość programu wynosi blisko 1,5 miliarda zł.

Kompleksowe rozwiązanie dla nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej

W ramach projektu SSPW Globema dostarczy oprogramowanie do zarządzania siecią światłowodową w warstwie fizycznej, logicznej oraz na poziomie usług. Poszczególne moduły będą także wspierały ładowanie dokumentacji projektowej oraz synchronizację danych z systemem Alcatel-Lucent 5620 SAM Network Management System.

Rozwiązanie będzie oparte o platformę GE Smallworld i dwa systemy:

Dodatkowo, wdrażany system będzie wzbogacony o moduły autorstwa Globemy:

  • Optical Network Atlas – aplikacja do generowania schematów sieci optycznych
  • Physical Route Manager – aplikacja do modelowania tras punkt-punkt w sieciach optycznych i miedzianych
  • Network Inventory Maintenance Support – aplikacja do raportowania zmian w sieci i aktualizacji danych w systemie paszportyzacji
  • LNI Connector – aplikacja umożliwiająca automatyczną synchronizację danych między systemami NMS/EMS a bazą danych Logical Network Inventory
  • Service Inventory – aplikacja umożliwiająca gromadzenie danych o zasobach wszystkich usług operatora telekomunikacyjnego w jednym miejscu

Zastosowane rozwiązania będą wspierały oparatora sieci światłowodowej w procesach biznesowych związanych z obsługą sieci – od projektowania, przez budowę, utrzymanie i obsługę awarii, aż po dostarczanie usług.

Globema wspiera Alcatel Lucent w Hiszpanii

Kilku konsultantów Globemy było również zaangażowanych w podobnym projekcie w Hiszpanii, gdzie system GE Smallworld PNI – FTTH jest używany przez Alcatel Lucent do projektowania sieci światłowodowej dla Orange i Vodafone. Globema uczestniczyła w projekcie rozwijając oprogramowanie i świadcząc usługi konsultingowe.

Orange i Vodafone połączyły siły, aby zbudować nowoczesną sieć światłowodową na terenie całej Hiszpanii. Do tej pory sieć ta jest dostępna w 12 miastach, m.in. w Madrycie, Barcelonie, Maladze , Sewilli , Walencji i Saragossie.

/źródło: totaltele.com/