Globema na InfraSec 2021

Autor 4 lutego, 2021Wydarzenia
Globema na InfraSec

Rok do roku liczba ataków na obiekty przemysłowe rośnie w zastraszającym tempie. Podczas pandemii dodatkowo nasiliły się ataki na infrastrukturę krytyczną i sieci przemysłowe. Dzieje się tak z powodu dodatkowych “furtek”, które powstały na skutek pracy zdalnej. Właśnie współczesnym rozwiązaniom bezpieczeństwa twardej infrastruktury poświęcona jest tegoroczna edycja konferencji InfraSec, która odbędzie się online 18 lutego. Globema jest partnerem merytorycznym wydarzenia.

W ramach konferencji poprowadzimy jedną z sesji roundtable (czyli dyskusję z grupą uczestników). Marcin Kordacki, nasz dyrektor ds. rozwoju biznesu, porozmawia z uczestnikami sesji o tym, czy dla sieci OT/IIoT wskazany jest monitoring w czasie rzeczywistym czy raczej pełna inwentaryzacja.

Monitoring sieci czy pełna inwentaryzacja?

Jakie elementy sieci przemysłowych powinny być objęte inwentaryzacją, by zapewnić im bezpieczeństwo? Rzecz jasna, najlepiej byłoby mieć do dyspozycji pełny obraz sieci, z kompletną informacją na temat sposobów realizacji transmisji w warstwie fizycznej, kompletną listą modułów i kart w poszczególnych sterownikach. Jak wszędzie jednak, konieczny jest tu kompromis pomiędzy kompletnością posiadanej informacji a jej aktualnością oraz kosztami zgromadzenia i utrzymywania takich danych. Pełna inwentaryzacja zasobów #OT/ #IIoT i ich monitoring w czasie rzeczywistym bywają niezwykle czasochłonnym zadaniem. Korzyści z takiego rozwiązania są możliwe dopiero po zgromadzeniu dużej ilości danych, które są wartościowe tylko wtedy, gdy są aktualne. Systemy inwentaryzacji często nie mają mechanizmów do bieżącej analizy ruchu pomiędzy komponentami sieci – mogą więc jedynie dostarczać obraz powiązań pomiędzy elementami sieci oraz informacje o ich roli i konfiguracji. Nie są w stanie wychwycić niewłaściwych „zachowań” tych urządzeń lub faktu pojawienia się nowych elementów w sieci.

Jak działają systemy do monitoringu sieci OT, które w sposób automatyczny przeprowadzają inwentaryzację infrastruktury i dbają o jej aktualny stan? Jaką dają przewagę nad tradycyjnymi narzędziami do monitoringu sieci IT?  W jaki sposób maksymalnie wykorzystać ich możliwości? Między innymi na te pytania odpowie Marcin podczas swojej sesji – serdecznie zapraszamy do udziału. 

Informacje na temat pozostałych punktów agendy znajdziecie na stronie konferencji. Tegoroczny program to zestaw precyzyjnie dobranych, najistotniejszych dla sektora zagadnień, wyłonionych m.in. na podstawie rozmów z przedstawicielami środowiska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Globemę w mediach społecznościowych:

Linkedin | Instagram | Facebook