Skip to main content

Globema świętuje 25 lat działalności! Już ponad 2 dekady wspieramy Wasz rozwój.

By 27 czerwca, 202330 czerwca, 2023Wydarzenia
globema-swietuje-25-lecie

W tym roku świętujemy 25-lecie działalności naszej firmy! Z tej okazji przygotowaliśmy krótkie podsumowanie minionych lat. W tym wpisie znajdziecie też zapowiedź tego, jak będzie wyglądała przyszłość Globemy.

Globema przed laty i dziś

Nasze początki

Globema-Logo-25-Lat

Globema powstała pod koniec lat 90’ XX wieku z myślą wprowadzenia na polski rynek nowoczesnych rozwiązań geoprzestrzennych (GIS – Geographic Information System).

Już na początku działalności nawiązaliśmy współpracę z brytyjską firmą Smallworld, twórcą platformy do tworzenia rozwiązań do paszportyzacji sieci dla branż sieciowych (energetyka, ciepłownictwo, przesył gazu/ropy) i telekomunikacyjnych. Dzięki temu partnerstwu, zaczęliśmy oferować naszym klientom własne aplikacje branżowe oparte o sprawdzony system renomowanego producenta.

Firma Smallworld została przejęta w 2000 roku przez koncern General Electric (GE). Globema nie tylko rozwinęła współpracę z GE, ale zyskała też tytuł Business Partnera GE Electric i jedynej firmy o statusie Value Added Reseller oprogramowania Smallworld w Polsce.

Na przestrzeni lat nawiązaliśmy partnerstwa z innymi wiodącymi firmami technologicznymi w obszarze rozwiązań geoprzestrzennych. Posiadamy status Premier Partnera firmy Google w zakresie produktów mapowych. Współpracujemy też z kanadyjską firmą Safe Software – twórcą platformy FME do przetwarzania i integracji danych.

Działalność badawczo-rozwojowa

Ważną częścią naszej działalności jest działalność badawczo-rozwojowa. Niemal od początku istnienia jesteśmy zaangażowani w projekty B+R współfinansowane m.in. przez Unię Europejską, a w 2012 roku uzyskaliśmy oficjalny tytuł Centrum Badawczo-Rozwojowego, nadawany przez Ministra Gospodarki i rokrocznie go odnawiamy.

Nad projektami badawczo-rozwojowymi współpracujemy z wiodącymi polskimi uczelniami (m.in. Politechniką Warszawską, Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Warszawskim) oraz przedsiębiorstwami działającymi na polskim rynku. Nasze projekty skupiają się przede wszystkim na tworzeniu rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Rozwiązania te przeznaczone są między innymi dla sektora energetycznego, w tym sektora energii odnawialnych (OZE).

W zeszłym roku obchodziliśmy 10-lecie naszego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Z tej okazji przeprowadziliśmy wywiad z jego dyrektorem, Tomaszem Gulczyńskim. Zapraszamy do lektury! ?

Przeczytaj wywiad!
tomasz gulczyński

Globema dzisiaj

Dzisiaj Globema to wiodący dostawca specjalizowanych rozwiązań geoprzestrzennych oraz cyfryzacji danych. Nasze produkty i usługi są skierowane przede wszystkim dla przedsiębiorstw z branży telekomunikacyjnej, energetycznej i ciepłowniczej, ale także innych, w których istotne jest wsparcie procesów biznesowych na bazie map i lokalizacji. Nasze bogate i zdywersyfikowane portfolio obejmuje rozwiązania do:

Przez 25 lat działalności z naszych usług skorzystało już ponad 800 firm i instytucji z ponad 50 krajów na całym świecie m.in.: GE Digital, Innogy, E.ON, PGE, UPC, Netia, Multimedia, T-Mobile, ING, Bolt.   Wiele z nich, jak Netia, STOEN Operator czy Veolia, są z nami od samych początków naszej działalności. Globema jest nastawiona na eksport. Utworzyliśmy własne lokalne oddziały w Rumunii, Czechach, Serbii i Stanach Zjednoczonych. Około 70% przychodów generujemy za granicą.

Od kilku lat gościmy też regularnie w prestiżowych rankingach największych firm IT w Polsce – Computerworld IT TOP 200 oraz ITwiz BEST100. Czterokrotnie zostaliśmy też uhonorowani Diamentem Forbesa.

Mimo ogromnego rozwoju i zmian, jakie Globema przeszła od momentu jej założenia 25 lat temu, jednym, co zostało niezmienione to wyjątkowa atmosfera i zgrany zespół ?

Przez 25 lat istnienia udało nam się stworzyć unikalny zespół, unikalną atmosferę i kulturę firmy. Myślę, że to właśnie ten zespół jest tym, co sprawia, że tak długo utrzymujemy się  na rynku i cały czas się rozwijamy.

Ryszard RybusCEO Globemy

W jakim kierunku firma będzie podążać w przyszłości?

Chcemy kontynuować strategię rozwoju w oparciu o cztery główne filary działalności i kierować swoje produkty i usługi do klientów w nowych branżach i na nowych rynkach, w tym zagranicznych.

Po pierwsze, chcemy dalej rozwijać obszar Network Asset Management – systemy ewidencjonowania sieci bazujące na oprogramowaniu Smallworld, dla branży telekomunikacyjnej i innych branż posiadających w swoich zasobach sieci.

Drugim elementem, który chcemy rozwijać to współpraca z Google w obszarze usług mapowych. Chcemy też cały czas rozwijać swoje narzędzia klasy Field Service Management i wyjść z nimi do nowych sektorów. Czwartym obszarem jest szeroko rozumiane zarządzanie danymi. Bardzo ważna jest dla nas współpraca zagraniczna – przede wszystkim z USA.

Ryszard RybusCEO Globemy

Więcej o 25-leciu Globemy przeczytasz na naszej jubileuszowej stronie. Odwiedź ją i zobacz, jak świętują Globemowicze! ?