Skip to main content

Przyszłość technologii Cloud w oczach ekspertów GCP

By 21 czerwca, 201926 września, 2019Google, Wydarzenia

Nasze partnerstwo z Google w zakresie map (Google Maps) oraz produktów chmurowych (Google Cloud Platform) wzmocniliśmy o kolejne kompetencje! Nasz zespół deweloperski poszerzył się o 5 certyfikatów, a do grona certyfikowanych architektów GCP w Globemie dołączyły kolejne osoby.

Uzyskanie certyfikatu Cloud Architect daje gwarancję jakości, a przygotowanie wymaga sporego wysiłku i jest bardzo czasochłonne. Proces jest o tyle trudny, że egzamin gruntownie sprawdza praktyczne umiejętności osób starających się o certyfikat Przekonali się o tym Artur, Piotrek, Michał i Przemek którzy na co dzień w Globemie pracują przy projektach opartych na rozwiązaniach Google Cloud Platform. Opowiedzą nam, co najbardziej cenią w technologii Cloud, co stanowi dla nich największe wyzwania w pracy z chmurą i jakie perspektywy widzą dla tej technologii. Uchylą też rąbka tajemnicy na temat przygotowań do egzaminu! Poniżej znajdziecie wywiad z naszymi kolegami. 🙂

Google Cloud Premier Partner Badge

Łącznie macie ponad 40 lat stażu pracy w Globemie – to wynik godny podziwu. Obecnie zajmujecie się między innymi Google Cloud Platform. Czy po tylu latach pracy w branży jest to dla Was wyzwanie?

Artur – Praca z rozwiązaniami w chmurze oraz przy udziale sztucznej inteligencji jest chyba największym wyzwaniem do tej pory. Wykorzystuję teraz całą wiedzę, którą zdobyłem jako programista, architekt, manager projektów – na nudę nie narzekam.

Czy takie same odczucia masz również wobec egzaminu, który ostatnio pisałeś?

Artur – Zgadza się, w pewnym stopniu poczułem się znowu jak na studiach. Pracując ze środowiskiem chmury, dotykam wielu specjalistycznych aspektów, wiedziałem jednak, że to może nie wystarczyć. Musiałem więc odkurzyć parę informacji. Domyślałem się, że pytania mogą być bardzo przekrojowe i tak w rzeczywistości było. Dotyczyły one zarówno kwestii ściśle technicznych, jak również związanych z biznesem i badaniem potrzeb potencjalnych klientów w oparciu o ich bieżącą sytuację. Myślę, że Piotrek i Michał mają takie same odczucia.

Co takiego wyróżnia technologię Google Cloud i sprawia, że jest ona chętnie wybierana?

Michał – Po pierwsze – szybkie i zarazem elastyczne wdrożenie. Po drugie, bezpieczeństwo. Google ma dosłownie armię specjalistów, którzy pracują nad wielowarstwową infrastrukturą zabezpieczeń, popartą wieloma certyfikatami.

Chcesz poznać najlepsze praktyki i najważniejsze zasady udanego wdrożenia i dalszych działań w chmurze? Potrzebujesz szkolenia dla Twojego zespołu? Jako długoletni partner Google możemy Ci pomóc – napisz do nas!

Coś, co chyba najbardziej cenią sobie klienci, to możliwość wyboru. Masz pełną dowolność w wyborze technologii. Możesz wykorzystywać swoją istniejącą infrastrukturę IT wraz z infrastrukturą Google. Wiąże się to bezpośrednio z modelem wdrożeniowym Pay-as-you-go. Użytkownik ponosi jedynie koszty za to, z czego korzysta. Jeżeli nie chcesz udostępniać pewnych danych, możesz je bez problemu pozostawić na infrastrukturze lokalnej. Dodatkowo w ramach okresu próbnego przez 12 miesięcy możesz bezpłatnie testować Google Cloud i odkrywać możliwości platformy.

Kto może korzystać z tych rozwiązań? Nie jest to technologia dla wybranych?

Piotrek – Zastosowania chmury bardzo prężnie rozwijają się w przypadku np. handlu detalicznego. Przykładem może być wykonanie obliczeń bliżej klienta. Umożliwia to polecanie maksymalnie spersonalizowanych produktów czy ofert i komunikację opartą o rzeczywiste zachowanie klienta podczas zakupów. Obliczenia blisko miejsca powstawania danych (tak zwany Edge Computing) to temat na dłuższą rozmowę.

Macie swoje ulubione rozwiązanie?

Artur – Wydaje mi się, że ilu użytkowników, tyle opinii – zwłaszcza że działamy również w środowisku Google Maps i łączymy je z zastosowaniami Cloud. Dodatkowo poszerza to paletę naszych usług. Nasi klienci stosują rozwiązania, które dziennie obsługują od kilkuset tysięcy do kilku milionów żądań dziennie. Przytoczę również to co powiedział Michał: rozwiązania w chmurze wymagają indywidualnego podejścia do każdego klienta. Zachęcam zatem do kontaktu, abyśmy mogli wspólnie dobrać najlepsze rozwiązanie.

Już wkrótce poruszymy temat bezpieczeństwa i infrastruktury – czyli jedne z najbardziej nurtujących zagadnień GCP. Obserwuj nas na LinkedIn i zapisz się na newsletter, aby być na bieżąco.

Zamierzasz wdrażać rozwiązania w chmurze w Twoim przedsiębiorstwie? Chętnie przeprowadzimy Cię przez ten proces – napisz do nas już dziś i…