Najważniejsze nowości w FME 2019 – FME Desktop i FME Server

By Kwiecień 11, 2019 FME
fme 2019

FME 2019 jest już dostępne! Dowiedz się, jakie usprawnienia i rozszerzenia niesie ze sobą najnowsza wersja, jakie nowe formaty i funkcje wprowadzono. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi zmianami w FME Desktop i FME Server w wersji 2019.0.

FME Desktop

Podgląd wizualny
Teraz możesz obejrzeć swoje dane bez opuszczania FME Workbench, używając FME Data Inspector jako dokowalnego panelu. Tworzenie i debugowanie obszarów roboczych jest teraz jeszcze prostsze.

Interfejs FME Desktop dostosowany do Użytkownikafme_2019
W najnoszwej wersji interfejsy FME są bardziej konfigurowalne i łatwiejsze w użyciu – przy ich projektowaniu uwzględniano prośby użytkowników FME. Aktualizacje w zakresie interfejsu FME Workbench obejmują tryb nocny, ulepszone, dokowalne okna, automatyczną zmianę rozmiaru funkcji (długości Transformerów), palety kolorów zakładek, ulepszenia adnotacji i inne. Podczas sprawdzania danych w FME Data Inspector, można je teraz dodatkowo oglądać na osi czasu za pomocą trybu Animate.

Pakiety FME
Funkcje, formaty i web connectory są obecnie udostępniane i utrzymywane niezależnie od cyklu wydania FME jako pakiety FME (.fpkg) na FME Hub – możesz szybciej korzystać z nowych i zaktualizowanych komponentów FME.

Obsługa silnika gry Unreal
Poznaj swoje dane w środowisku gier Unreal, konwertując je na .udatasmith przy użyciu nowego adaptera zapisującego Unreal Engine. Widzimy w tym duży potencjał w zakresie zarządzania infrastrukturą i obiektami.
Zobacz film!

Możliwość bezpośredniego wczytywania plików Revit
Czytaj pliki Revit bezpośrednio do obszarów roboczych FME bez konieczności instalowania programu Revit i bez potrzeby pośrednich plików RVZ.

Poprawa wydajności

Najprościej rzecz ujmując, FME 2019.0 jest po prostu szybsze:
Dissolver ma zdecydowanie lepszą wydajność.
– Obsługa pliku Shapefile została uaktualniona, dzięki czemu transformacje pliku Shapefile są dużo szybsze.

fme_2019_1

Obszary robocze FME jako aplikacje
Każdy może uruchamiać obszary robocze FME (workbenche) na swoim urządzeniu mobilnym za pomocą nowej aplikacji FME Data Express.
Zobacz więcej!

Zobacz nasze szkolenia FME

Funkcje do uczenia maszynowego
Trenuj FME, aby rozpoznawało obiekty na obrazach za pomocą nowej grupy funkcji RasterObjectDetector (zobacz wpis z bloga Safe Software o FME i rozpoznawaniu obrazów) i zbierało informacje z języka naturalnego za pomocą nowej grupy funkcji NLP (przeczytaj więcej o o machine learningu i przetwarzaniu języka naturalnego).

Automatyczna dekompresja plików
Wczytuj rar, zip, tar, gzip i inne skompresowane pliki bezpośrednio w FME, bez konieczności ręcznej dekompresji.

415+ formatów
Nowe formaty w FME 2019.0 to m.in.:

 • TopoJSON – adapter czytający/zapisujący
 • Garmin POI – adapter czytający
 • Digital Weather Markup Language (DWML) – adapter czytający
 • Web Coverage Service (WCS) – adapter czytający
 • FME AR – adapter czytający
 • DICOM (medical imaging format) – adapter czytający
 • Socrata API – ulepszony
 • Esri i3s – ulepszony
 • Siatki (mesh) DGN obsługiowane w Microstation Design (V8)
 • Azure (przez AzureBlobStorageConnector i AzureFileStorageConnector)
 • Cesium ion (przez CesiumIonConnector)
 • Cityworks (przez CityworksConnector)
 • Google Cloud Storage (przez GoogleCloudStorageConnector)

Aktualizacja parametrów funkcji
Znacznie ulepszono sposób pracy z funkcjami. Można teraz zapisywać ustawienia wstępnych parametrów (presety), pracować z klauzulami testowymi i łatwiej przetwarzać dane przy użyciu grupowania. Wprowadzono także nowy tryb wykrywania aktualizacji w funkcji ChangeDetector, oraz nowy i szybki tryb „Approximate Center Line” w funkcji.

FME Server

Automatyzacja
fme_2019_2To rewolucyjne narzędzie do tworzenia skryptów reagujących na zdarzenia. W przeglądarce, w interfejsie serwera FME, wystarczy po prostu przeciągnąć i upuścić wyzwalacze (trigger) i zdarzenia (action), oraz utwórzyć z nich flow. Zamysł jest taki: „Gdy wystąpi trigger, nastąpi action”, czyli np. „gdy pojawi się nowy plik, uruchom skrypt FME, aby go przekonwertować i zweryfikować, a następnie wyślij wiadomość e-mail”.
Triggery to zdarzenia takie jak harmonogram, zdarzenie systemowe, nadejście wiadomości e-mail lub zmiana pliku w katalogu. Actions są tym, co chcesz zrobić, gdy coś zostanie uruchomione, np. uruchom skrypt FME, wyślij e-mail lub prześlij plik do Dropbox.

Zdarzenia systemu serwera FME
Możesz konfigurować wyzwalacze (trigger), które będą monitorować Twoje instancje FME pod kątem konkretnych czynności, aby kontrolować bezpieczeństwo konta, stan systemu, stan serwera itp.

Wdrożenie Kubernetes
Serwer FME można teraz wdrożyć w klastrze Kubernetes. Oznacza to, że duże przedsiębiorstwa mogą łatwo utrzymywać spójne wdrożenia serwera FME w chmurze. Dowiedz się, kiedy jest to dobre rozwiązanie.

Większa kontrola dla administratorów serwerów FME
Wprowadzono kilka przydatnych udoskonaleń w ogólnym interfejsie serwera FME:

 • Filtruj zadania według statusu (informacje, ostrzeżenia, błędy)
 • Zarządzaj tokenami (tworzenie wielu tokenów użytkownika z niestandardowymi poziomami uprawnień)
 • Egzekwuj zasady haseł dla swoich użytkowników
 • Zapisuj preferencje użytkownika
 • Udostępniaj i pobieraj projekty serwerów FME za pośrednictwem FME Hub

Masz dodatkowe pytania na temat FME, jesteś zainteresowany szkoleniem?

Napisz do nas!