Skip to main content

Ogłaszamy nową wersję modułów Smallworld Globemy dla telekomunikacji

By 20 września, 202227 grudnia, 2022Smallworld, Telekomunikacja
nowa-wersja-modulow-telco

Z przyjemnością ogłaszamy, że nasz zespół developerski właśnie ukończył nową wersję produktów Smallworld Globemy dla branży telekomunikacyjnej. To wydanie obejmuje pięć modułów rozszerzających Smallworld Physical Network Inventory, od teraz kompatybilnych z wersją Smallworld Core/PNI 5.3.0:

Sprawdźmy najważniejsze z nowych oraz ulepszonych funkcjonalności modułów PNI Globemy! 

DCM rozszerza zarządzanie pomieszczeniami i przestrzenią w szafach telekomunikacyjnych w PNI. Ten moduł wprowadza wprowadza szereg ułatwień, dzięki którym procesy zbierania i utrzymywania informacji o wyposażeniu przebiegają sprawniej. DCM umożliwia tworzenie szczegółowej dokumentacji dla jakiegokolwiek połączenia elektrycznego, od źródeł energii (np. przyłączenia do sieci energetycznej lub zapasowego generatora) poprzez tablice rozdzielcze i przełączniki mocy, aż po zasilacze zainstalowane w szafach telekomunikacyjnych i połączone z pojedynczymi urządzeniami telekomunikacyjnymi lub sprzętem HVAC. Korzystając z tego produktu, użytkownicy oszczędzają czas i popełniają mniej błędów w trakcie edycji danych.

Nowe funkcje

 • To wydanie DCM wprowadza szachty (ang. shaft), czyli nowy typ trasy wewnątrz lokalizacji (ang. Internal Route). Służy on do modelowania pionowych połączeń (szachtów) pomiędzy piętrami w budynkach.
 • Punkty dostępowe (ang. Access Points) mogą od teraz posiadać wewnętrzne lokalizacje w dwóch różnych budynkach, reprezentując punkty, w których zaczyna/kończy się szacht łączący strony domu w bliźniaczej zabudowie.

Usprawnienia

 • Jedno z nowych ulepszeń DCM jest związane z modelowaniem półek i pozwala użytkownikom wygodniej obsługiwać urządzenia (porty/karty) wstawiane z tyłu półki – również w przypadku, gdy półka nie jest zdefiniowana jako tzw. przelotowa (ang. straight-through).
 • Od teraz możliwa jest zmiana specyfikacji stojaków.

PRM wspomaga zarządzanie fizycznymi trasami transmisyjnymi poprzez grupowanie dowolnej liczby zasobów fizycznych w łatwo dostępny i łatwo zarządzany obiekt zwany trasą.

Nowe funkcje

 • Rozszerzyliśmy PRM dodając nowy typ: uszkodzona trasa/włókno. W przypadku, gdy użytkownik spróbuje użyć włókien oznaczonych jako uszkodzone na zwykłej trasie transmisyjnej, aplikacji wyświetli ostrzeżenie.
 • Kolejną nową funkcją PRM jest możliwość przesyłania sprzętu (jak np. kable lub porty) lub struktur (takich jak trasy podziemne lub napowietrzne, budynki, itp.) wykorzystywanych przez PRM do Exploratora w celu dalszego przetwarzania, np. eksportu czy tworzenia raportów.

Usprawnienia

 • PRM obsługuje teraz obiekty Sheath Terminal oraz Sheath (LOC) Terminal jako urządzenia optyczne.
 • Kolejne ulepszenie to obsługa światłowodów o 3-poziomowej hierarchii, (w których tuby/wiązki światłowodów są pogrupowane w tuby/wiązki).
 • Ręczne tworzenie tras wspiera teraz podświetlanie całego przebiegu oraz punktów końcowych wybranego włókna.
 • Raport trasy (wydania) PRM oraz raportów zajętych i wolnych włókien od teraz pobiera parametry stron, takie jak wielkość oraz orientacja strony, z szablonów XLTX.

Ten moduł PNI umożliwia generowanie schematów sieci optycznej, której fragmenty mogą zostać wykorzystane jako dokumentacja. ONA usprawnia współpracę z pracownikami terenowymi lub zewnętrznymi firmami zajmującymi się utrzymaniem sieci optycznych.

Nowe funkcje

 • Diagramy złączy wewnętrznych (ang. Internal Splice) mogą od teraz prezentować porty urządzeń (RME), gdy zewnętrzne kable są do nich bezpośrednio podpięte.
 • Dodaliśmy nową własność, Page Format Output. Pozwala ona konfigurować wielkości dla większych stron w plikach Layout do eksportu w formacie PDF. Mogą być one łatwo ograniczone do typowych wielkości stron A4/A3 lub Letter/Tabloid.
paszportyzacja-telco

Usprawnienia

 • Nowa wersja ONA wprowadza znaczne usprawnienia związane z prezentacją zaplanowanych prac:
  • Zaplanowane prace są teraz prezentowane na schematach ODF,
  • Docelowy port lub urządzenie prezentują stan przyszły (po implementacji planu prac), dodatkowo prezentowany jest stan obecny, podobnie jak w poprzednich wydaniach,
  • Dla zaplanowanych prac opartych na PRM, wszystkie obiekty wspierane przez PRM, (w tym sekcje wirtualne (ang. PRM Virtual Section) oraz terminale światłowodowe (ang. Sheath Terminals) są od teraz prezentowane w poprawny sposób,
  • Wraz z dodatkową konfiguracją, Report Pack może teraz generować schematy ONA dla tras PRM.
 • Wprowadziliśmy też poprawki do schematów wnętrz (ang. Internal Diagrams) – prezentują one teraz również najbliższe złącze lub lokalizację, gdzie dany kabel jest wprowadzany/wyprowadzany z budynku.

To już wszystkie z najważniejszych zmian tego wydania. Mamy nadzieję, że w znaczny sposób usprawnią one paszportyzację sieci!

Jeśli wciąż rozważasz wsparcie zarządzania siecią poprzez oprogramowanie Smallworld PNI, sprawdź jak przeprowadzić niezawodną paszportyzację. Nie wahaj się też z nami skontaktować – nasz zespół z chęcią przeprowadzi pokaz modułów na żywo.