Planowanie tras w dostawach cateringu dietetycznego

Autor 10 września, 201926 września, 2019Google, Rozwiązania Mobilne, Usługi
catering_dietetyczny_dostawa

Catering dietetyczny z dostawą do domu to coraz popularniejsza usługa. Decyduje o tym przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu klientów. A co z czasem dostawców? Jak skutecznie zaplanować optymalne trasy dojazdu, obsługę danego obszaru, a także realizować dostawy tak, aby klient był zadowolony z usługi?

Typowa firma z tej branży obsługuje 150-200 klientów. Aby rozwieźć taką liczbę paczek z jedzeniem, potrzeba zwykle 5-6 kierowców. Oznacza to, że każdy z nich realizuje w ciągu zmiany do 40 dostaw. Dostawy są realizowane w nocy, zazwyczaj w godzinach 1:00–8:00. Jest też grupa firm cateringowych, które oferują dostawy w godzinach popołudniowych i wieczornych (między 16:00 a 22:00).

catering_dostawa
Są też na rynku firmy działające na większą skalę, na terenie wielu miast. W branży wyraźnie rysuje się również podział na firmy, które zajmują się wyłącznie produkcją posiłków lub dostawą, a także takie, które łączą obie te usługi.

Jedno pozostaje niezmienne – liczba paczek na kierowcę. Maksymalna ilość lokalizacji, które kierowca może odwiedzić, pozostaje w okolicy liczby 40.

Problemy w obsłudze dostaw

Dostawa setek paczek to nie tylko problem planowania dostaw. Po dojechaniu na miejsce okazuje się, że trzeba znać kod do domofonu lub wiedzieć, jak wejść do bloku lub na osiedle. Takie dodatkowe informacje są niezbędne, aby:

 • skutecznie dotrzeć do klienta i zostawić mu paczkę
 • zminimalizować czas doręczania

Paczka zostawiana jest zwykle pod drzwiami – kierowca nie wie, kiedy klient zabierze jedzenie do mieszkania (zwłaszcza, jeśli dostawa jest w środku nocy). Należy udokumentować fakt zostawienia paczki we właściwym, umówionym z klientem miejscu.

Jak usprawnić ten proces?

Wdrożenie rozwiązania, które wspiera planowanie tras, monitorowanie realizacji dostaw i raportowanie, znacznie poprawi jakość usług i podniesie efektywność dostawców. GeoTraxx, nasza aplikacja do optymalizacji tras, to przykład narzędzia, które dopasowuje się do różnych modeli biznesowych i posiada wiele funkcji ułatwiających pracę osób planujących zadania i działających w terenie dostawców. Korzystać z niego mogą zarówno firmy, które produkują posiłki i je dostarczają, jak i te, którzy świadczą jedynie usługę dostawy.

GeoTraxx składa się z dwóch modułów:

 • aplikacja logistyka (do planowania tras i wizualizacji ich na osi czasu i mapie)
 • aplikacja mobilna (dla kierowcy)

W aplikacji mobilnej kierowca widzi wszystkie zadania dostawy w postaci listy. W każdym zadaniu podane są informacje związane z klientem, takie jak adres, godzina dostawy czy numer telefonu. Są także dane dotyczące sposobu dostawy: kod do domofonu, kontakt do ochrony oraz inne ważne informacje na temat klienta, wejścia do budynku itp.

Aplikacja pozwala na wykonanie na miejscu dokumentacji fotograficznej, potwierdzającej doręczenie paczki z dietą. Wykonane zdjęcia są od razu przekazywane do systemu i archiwizowane. Po zrealizowaniu dostawy w systemie odnotowywany jest czas, a zadanie zmienia status na wykonane. Kierowca i logistyk widzą, które paczki są dostarczone, a które jeszcze nie.

Program do planowania trasy – korzyści z wdrożenia

planowanie_catering

Logistyk

 • Krótki czas układania tras – oszczędność czasu i wysiłku
 • Widoczność na osi czasu wszystkich zadań – dokładna wiedza o każdej trasie (archiwizowana)
 • Automatyczne układanie tras – optymalna marszruta (analiza tysięcy możliwości)
 • Możliwość modyfikacji tras i przeliczanie – obsługa wyjątków z pomocą narzędzi optymalizacyjnych
 • Układanie tras dla dużej liczby kierowców
dostawa_catering

Kierowca / dostawca

 • Kierowca nie musi układać trasy sam
 • Niezbędne dane o lokalizacji w jednym miejscu – szybkie doręczenie paczki, oszczędność czasu
 • Dokumentacja fotograficzna w zadaniu – gwarancja wykonania zadania przez kierowcę
 • Automatyczna nawigacja do lokalizacji – szybkie dotarcie do nowych klientów
firma_geotraxx

Firma

 • Powtarzalny i przejrzysty proces dostawy cateringu – łatwość rozwijania działalności
 • Szybkie wdrażanie nowych kierowców – łatwość rozwijania działalności
 • Automatyczne planowanie – mniej logistyków i szybkie wdrożenie nowych pracowników
 • Historia tras – łatwość w określeniu potrzebnej liczby kierowców
 • Dokumentacja fotograficzna – skuteczna obsługa reklamacji i gwarancja jakości

Narzędzie typu GeoTraxx pozwoli Ci zaoszczędzić czas potrzebny do zaplanowania tras, rozdzielenia zadań i realizacji dostaw. Skutkuje to podniesieniem jakości Twoich usług oraz zadowoleniem klientów, którzy będą chętnie korzystali z usług Twojej firmy i polecali ją jako sprawdzoną i rzetelną.

Już dziś wyprzedź konkurencję i umów się na dedykowany pokaz GeoTraxx!

Zarezerwuj termin!