PRM w cenniku GE, wsparcie dla technologii WDM

By 17 czerwca, 201322 czerwca, 2020Telekomunikacja

Od 2. kwartału tego roku moduł telekomunikacyjny Globemy Physical Route Manager (PRM) figuruje w oficjalnym cenniku General Electric (GE). Jest to efekt umowy resellingowej pomiędzy Globemą a GE podpisanej w 2012 roku. PRM jest kolejnym już produktem polskiej firmy, który będzie dystrybuowany przez GE i jej partnerów na całym świecie.

Dzięki umieszczeniu na liście cenowej GE, produkt Globemy jest dostępny dla klientów końcowych również w portfolio lokalnych VARów (Value-Added Reseller) GE. Już teraz nasza firma bezpośrednio wspiera GE i jej Partnerów w kilku procesach sprzedażowych obejmujących aplikację PRM.

Modelowanie połączeń punkt-punkt

Physical Route Manager umożliwia zarządzanie fizycznymi trasami transmisyjnymi. PRM pozwala grupować dowolną liczbę zasobów fizycznych w łatwo dostępny i zarządzany obiekt zwany Trasą, która składa się z wzajemnie powiązanych elementów składowych, takich jak włókna światłowodowe, porty czy złącza. Produkt umożliwia w pełni zautomatyzowane wyznaczanie tras punkt – punkt (tzw. auto-routing) z uwzględnieniem logiki i topologii sieci telekomunikacyjnej, jak również usprawnia manualne zestawianie połączeń.

Funkcjonalność PRM wspiera kluczowe procesy biznesowe takie jak: planowanie sieci, przyłączanie nowych abonentów, obsługa awarii oraz utrzymanie sieci.

Nowa funkcjonalność – wsparcie modelowania WDM

Udostępnienie PRM w kanale Autoryzowanych Partnerów zbiegło się w czasie z wydaniem rozszerzeń do aplikacji, umożliwiających wsparcie modelowania WDM. WDM (ang. Wavelength Division Multiplexing) to technologia zwielokrotniania sygnałów optycznych, stosowana w sieciach światłowodowych. Pasywne urządzenia WDM stają się coraz popularniejsze, ponieważ pozwalają stosunkowo niskim kosztem zwiększyć przepustowość sieci, jednak dane o nich trudno jest pozyskać automatycznie. Natomiast wiedza o pojemnościach połączeń WDM jest kluczowa m.in. przy projektowaniu usług, rozbudowie sieci czy analizie zajętości sekcji WDM na wypadek awarii.

Physical Route Manager w najnowszej wersji umożliwia obsługę pasywnych urządzeń WDM i wspiera zarządzanie takimi połączeniami, odpowiadając na wszystkie wymienione wyżej potrzeby. Pozwala na stworzenie wielu tras wykorzystujących różne długości fal biegnących po tym samym włóknie oraz podaje informacje o wolnych/zajętych długościach fal na odcinku pomiędzy multiplekserami WDM.

Integracja z ONA, wsparcie dla nowego wydania PNI 4.3

PRM dodatkowo zintegrowany jest z inną aplikacją Globemy – Optical Network Atlas, która umożliwia tworzenie gotowych do druku schematów sieci optycznej. Zarówno PRM jak i ONA rozszerzają funkcjonalność standardowej aplikacji Physical Network Inventory (PNI) i dostępne są dla jej najnowszego wydania, tj. 4.3. oraz dla poprzedniej wersji, tj. 4.1