Jeśli zajmujesz się projektowaniem sieci telekomunikacyjnych, doskonale zdajesz sobie sprawę z wyzwań, jakie niesie każda nowa inwestycja. Rozważasz wiele wariantów konfiguracji sieci, aby wybrać najlepszą z nich – nie zapominając o budżecie i przewidywanym okresie zwrotu z inwestycji.
Przy manualnym tworzeniu projektów, nie ma wiele czasu na przeprowadzenie analizy na tyle dogłębnej, aby wybrać opcję, która zapewni najlepszy stosunek kosztów realizacji i zasięgu planowanej budowy. W tym artykule przyjrzymy się, jak mogą zaradzić temu rozwiązania do automatyzacji projektowania sieci.
- Ręczne projektowanie sieci – z jakimi ograniczeniami się wiąże?
- Czy systemy GIS nie wystarczą do planowania sieci?
- Czy jest alternatywa dla ręcznego planowania sieci?
- Jakie korzyści płyną z automatyzacji projektowania sieci?
- NetVersant Designer – twórz automatycznie scenariusze projektowe sieci w minuty
Ręczne projektowanie sieci – z jakimi ograniczeniami się wiąże?
Ręczne projektowanie sieci telekomunikacyjnej wymaga złożonych analiz na podstawie wielu różnych danych. Zajmuje dużo czasu i łatwo o błędy w projekcie. Wiele decyzji projektant podejmuje na podstawie swojego eksperckiego doświadczenia, czyli inaczej mówiąc „na oko”.
Ręczne tworzenie projektów trudno jest też skalować czy szybko wprowadzać w nich zmiany. Do tego nie ma pewności, że stworzony wariant jest tym optymalnym i najlepiej wykorzystuje na przykład dostępną infrastrukturę.
Czy systemy GIS nie wystarczą do planowania sieci?
Rozwiązania GIS będą dobrym punktem wyjścia w procesie projektowania sieci telekomunikacyjnej i telewizji kablowej oraz tworzenia kosztorysów. Niemniej, opieranie się wyłącznie na systemach tego typu nie daje możliwości szybkiej oceny i porównania wielu scenariuszy projektowych.
Czy jest alternatywa dla ręcznego planowania sieci?
Przy ogromnym wzroście zapotrzebowania na dostęp do sieci o większej przepustowości, ograniczenia wynikające z powolnego tempa manualnego projektowania stają się bardziej dotkliwe. Biorąc pod uwagę skalę potrzebnych inwestycji rozbudowy sieci, problem ten pogłębia fakt, że na rynku brakuje wykwalifikowanych planistów i projektantów, którzy mogliby sprostać popytowi.
Tak jak w wielu innych dziedzinach, również tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, które pozwalają na dostęp do kluczowych danych szybciej, automatyzują pracę i podnoszą jej wydajność.
Jakie korzyści płyną z automatyzacji projektowania sieci?
Szybko stworzysz wiele propozycji projektów sieci i kosztorysy
Wykorzystując narzędzia do automatyzacji projektowania sieci, szybko wygenerujesz różne propozycje projektów sieci wraz z zestawieniem materiałów, zgodnie z założeniami przyjętymi dla danego scenariusza rozwiązania.
Możliwość integracji z systemami już działającymi w firmie (m.in. systemem do paszportyzacji sieci) pozwoli stworzyć projekty w oparciu o zaczerpnięte z tych systemów informacje.
Automatyzacja skróci czas przygotowywania projektów nawet o 85%, a bardziej wiarygodne wyceny, tworzone na bazie „twardych danych” zamiast zgrubnych szacunków, urealnią koszty inwestycji. To istotne szczególnie w kontekście ubiegania się o fundusze publiczne lub podczas składania oferty potencjalnemu klientowi – gdy złe oszacowanie kosztów może doprowadzić do niepowodzenia w przetargu lub sprawić, że przedsięwzięcie okaże się nierentowne.
Wybierzesz najlepszy projekt do dalszego opracowania
Szybkie tworzenie wielu wersji projektu wraz z zestawieniem materiałowym daje możliwość badania różnych scenariuszy z uwzględnieniem wielu elementów sieci, różnorodnej konfiguracji czy obszarów pokrycia, a następnie wybrania najlepszej propozycji do dalszego opracowania.
Automatyzacja zdejmuje więc z projektantów konieczność żmudnej realizacji tego etapu prac, dając większą swobodę eksperymentowania i wybrania optymalnej wersji.
Łatwiej pozyskasz fundusze i szybciej odpowiesz na zapytania klientów
Bez względu na to, o jakie fundusze się ubiegasz, procedurami rządzą terminy, których trzeba przestrzegać, aby otrzymać finansowanie. Automatyzacja tworzenia planów i kosztorysów sieci pomoże dotrzymać rygorów czasowych postępowania.
Bardziej precyzyjne wyceny mogą też przesądzić o powodzeniu w przetargu tam, gdzie kluczowym kryterium jest cena.
NetVersant Designer – twórz automatycznie scenariusze projektowe sieci w minuty
Niedawno informowaliśmy o wprowadzeniu do naszej oferty rozwiązania NetVersant Designer, które służy do automatyzacji projektowania sieci FTTH i HFC.
NetVersant Designer umożliwia szybkie tworzenie wstępnych projektów sieci oraz wybór optymalnych konfiguracji, które mogą być dalej przekazane do stworzenia szczegółowej dokumentacji budowlanej. NetVersant Designer umożliwia również sprawne tworzenie zestawień materiałowych dla poszczególnych wariantów projektowych.
Dzięki temu pozwala oszczędzić czas i zwiększyć ogólną wydajność procesu projektowego. To z kolei przekłada się na obniżenie kosztów projektowania i budowy sieci oraz przyspieszenie całego procesu inwestycyjnego.
Globema przystąpiła już do dalszego rozwoju funkcjonalnego systemu oraz do integracji z naszymi systemami paszportyzacji, aby NetVersant Designer mógł czerpać bezpośrednio z przechowywanych w nich danych.
Porozmawiajmy o wyzwaniach Twojego biznesu
Czy zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach optymalizacji projektowania sieci dzięki automatyzacji? Skontaktuj się z nami – z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.