Skip to main content

Relacja z XIII Konferencji „Więcej niż GIS”

By 12 czerwca, 201122 czerwca, 2020Wydarzenia

W dniach 8-9 czerwca 2011 roku w Warszawie odbyła się 13. Międzynarodowa Konferencja Globemy „Więcej niż GIS”, poświęcona efektywnemu zarządzaniu infrastrukturą i usługami sieciowymi oraz pracownikami w terenie.

Jak co roku była ona miejscem spotkań oraz wymiany doświadczeń dostawców i użytkowników systemów informacji przestrzennej z przedsiębiorstw energetycznych, gazowniczych, ciepłowniczych i telekomunikacyjnych oraz partnerów technologicznych z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Ogółem w konferencji uczestniczyło ponad 150 gości.

W ramach sesji plenarnych, branżowych i technologicznych wygłoszono łącznie 34 prezentacje, stanowiące przegląd doświadczeń Globemy i jej klientów, a także ukazujących aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed systemami zarządzania majątkiem sieciowym.

Tegoroczna konferencja rozpoczęła się mocnym akcentem, jakim były warsztaty produktowe połączone z prezentacjami „live” dwóch produktów z najnowszej oferty Globemy – Field Force Automation (FFA) do zarządzania pracami i pracownikami w terenie oraz Feature Manipulation Engine (FME) do transformacji i zarządzania danymi. Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudziły wykonywane „ad hoc” symulacje oszczędności operacyjnych (sięgających milionowych kwot rocznie) z wdrożenia systemu FFA. FFA jest systemem typu Work Force Management, który wspiera pracę dyspozytorów poprzez automatyczny przydział i monitorowanie zadań realizowanych przez pracowników w terenie. System bazuje na kryteriach uwzględniających wymagane kwalifikacje pracowników, SLA klienta, odległość do miejsca realizacji zadania oraz dostępność czasową pracowników. Oprócz automatycznego rozdysponowania prac FFA monitoruje na bieżąco ich realizację i przekazuje informacje o zagrożeniach dla SLA klienta. Pozwala również na znaczne oszczędności czasu pracy, obniżenie kosztów operacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług.

Najliczniej reprezentowaną grupą firm były przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, a w tym zarówno liczne grono użytkowników systemu EC.GIS, jak też firmy czyniące ostatnie przymiarki do jego wdrożenia. Tak liczna reprezentacja potwierdza niekwestionowaną pozycję Globemy jako lidera wśród dostawców systemów zarządzania majątkiem sieciowym w tym segmencie rynku. O korzyściach z wdrożenia EC.GIS w swoich przedsiębiorstwach opowiedzieli przedstawiciele MPEC Kraków i MPEC Białystok.

Nie zabrakło również referatów skierowanych do operatorów sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej. Trzynaście lat doświadczeń wdrożeniowych w tym obszarze zaowocowało zaawansowanymi i dostosowanymi do potrzeb klientów rozwiązaniami, zarówno tymi bazującymi na produktach GE Smallworld jak i własnymi zbudowanymi od podstaw w Globemie. Podczas tegorocznej konferencji po raz pierwszy zaprezentowano systemy klasy Smart Grid – ElGrid (Globema) i PowerOn Fusion (GE Energy). Firma Procesy Inwestycyjne przedstawiła rozwiązania projektu Bezpieczeństwo Energetyczne Metropolii, w którym jednym z uczestników jest również Globema. Swoje referaty zaprezentowała też Politechnika Warszawska, z którą Globema współpracuje od kilku lat w obszarze Smart Grid.

Tradycyjnie już osobny ciąg tematyczny stanowiły referaty skierowane do operatorów telekomunikacyjnych i telewizji kablowych. Obecna oferta Globemy na tym rynku to zintegrowany system paszportyzacji zasobów fizycznych i logicznych oraz bazujące na nich aplikacje wspierające procesy biznesowe. Dysponując tak kompletną ofertą Globema może się poszczycić udanymi wdrożeniami u największych operatorów, spośród których w tym roku referaty wygłosili przedstawiciele firm Exatel i Multimedia. Duże zainteresowanie przedstawicieli branży wzbudził referat UKE na temat ustawowego obowiązku raportowania zasobów sieciowych z wykorzystaniem systemu paszportyzacji sieci.

Konferencji towarzyszyła wystawa rozwiązań oferowanych przez Globemę, na której można było uzyskać porady specjalistów i praktycznie zapoznać się z dostępnymi od dawna aplikacjami, a także z nowymi produktami w portfolio Globemy, GE Smallworld oraz firm partnerskich.

W Konferencji aktywnie uczestniczyli Partnerzy – GE Energy, Polkomtel, IMPEXGEO, Procesy Inwestycyjne oraz CAS, a patronat medialny sprawowali Nowa Energia, CIRE, miesięcznik GEODETA i portal Geoforum.pl.