Skip to main content

Skuteczniejsze szacowanie produkcji i konsumpcji energii przez prosumentów – case study Grupy Tauron

By 17 czerwca, 202214 lipca, 2022Case Study, Energetyka

Globema stworzyła rozwiązanie do prognozy produkcji i konsumpcji energii ze źródeł odnawialnych przez prosumentów, a więc z licznych, rozproszonych i niestabilnych źródeł. Dzięki nim, Grupa TAURON jest w stanie bardziej precyzyjnie przewidzieć udział energii z OZE w krajowym bilansie energetycznym. Poznaj historię współpracy Globemy i TAURONA.

W ostatnich latach można było zaobserwować dynamiczny wzrost liczby instalacji prosumenckich. Według raportu URE i stanu na koniec 2021 r., energia elektryczna wytwarzana była w 856 216 mikroinstalacjach. Ich łączna moc zainstalowana wynosiła ponad 6,1 GW. Najwięcej pod względem liczby (855 664) oraz mocy zainstalowanej (6 089,4 MW) było mikroinstalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego (PV). Prawie 100% mikroinstalacji było użytkowanych przez prosumentów, którzy wytworzyli w sumie 2 688 441,100 MWh energii

Do sieci dystrybucyjnej TAURON jest przyłączonych ponad 300 tysięcy mikroinstalacji prosumenckich, tym samym, spółka musi obsłużyć największy w polskiej energetyce wolumen energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez prosumentów. Zarówno ogromna liczba małych i rozproszonych instalacji prosumenckich, jak i ilość energii jaką wytwarzają i wprowadzają do sieci elektroenergetycznej pokazuje, że konieczne jest poszukiwanie skutecznych metod prognozowania produkowanej i konsumowanej przez nich energii. W tym właśnie celu Tauron zwrócił się o pomoc do Globemy.

Dowiedz się:

Przed jakim wyzwaniem stała Globema?

Jakie podejście do rozwiązania problemu zaproponowaliśmy?

Co wyniknęło dalej z tej współpracy?

Działasz w branży energetycznej? Stoją przed Tobą wyzwania związane z rozwojem rynku odnawialnych źródeł energii (OZE)? Zainteresował Cię ten projekt i myślisz, ze podobne rozwiązanie może sprawdzić się u Ciebie? Skontaktuj się z nami, porozmawiajmy.