Skip to main content

Utrzymanie predykcyjne – jak skutecznie zapobiegać awariom?

By 7 czerwca, 201916 sierpnia, 2022Badania i Rozwój, Sztuczna Inteligencja
AI_predictive_maintenance

Co jest najważniejsze w każdym przedsiębiorstwie? Produkcja, medycyna, gazownictwo, energetyka, transport i logistyka oraz wiele innych – w każdej z tych branży istnieje potrzeba obniżania kosztów. Może w tym pomóc proaktywne zapobieganie awariom i przestojom, ale niektórych sytuacji i incydentów nie da się przewidzieć. Powstaje jednak pytanie – czy na pewno nie jesteśmy w stanie ich uniknąć?

Na początek, garść statystyk. Poniżej prezentujemy wyniki badań przeprowadzonych przez Vansona Bourne z GE Digital:  „After The Fall: Cost, Causes and Consequences of Unplanned Downtime”

82

firm doświadczyło nieplanowanej awarii w ciągu ostatnich 3 lat

70

nie posiada danych o stanie technicznym posiadanego sprzętu.

260

średni koszt godziny nieplanowej awarii oraz przestoju produkcji

1

to średni koszt całego zdarzenia przy przeciętnej 4-godzinnej awarii

Te liczby robią wrażenie, prawda? Sprawdźmy, jakie sposoby stosuje się w celu uniknięcia strat na tak dużą skalę.

Czy można tego uniknąć?

Wyróżniamy trzy główne sposoby utrzymania i konserwacji systemów:

  Utrzymanie reaktywne: serwisowanie następuje dopiero w momencie wystąpienia awarii. Wiąże się to z przyjęciem ryzyka i wykonywanie doraźnych napraw w razie konieczności. Ta forma oznacza także duże narażenie na awarie i ich długofalowe konsekwencje.

  Utrzymanie planowane: serwisowanie następuje w stałych, ustalonych interwałach czasowych. Wadą tej metody jest fakt, że nie bierze się pod uwagę aktualnego, faktycznego stanu technicznego, oraz tego, że awaria może wystąpić pomiędzy planowanym przeglądem.

  Utrzymanie predykcyjne: polega na przewidywaniu zdarzeń mogących powodować awarię i dokonywaniu serwisowania zanim nastąpi incydent. Jeśli jest ona przeprowadzona skutecznie, pozwala znacznie zminimalizować zagrożenie awarią. Jest to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda, pozwalająca na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z naprawami.

Implementacja odpowiedniego modelu predykcyjnego to niełatwe zadanie. W dalszej części artykułu pokażemy, jak wygląda ten proces i na co warto zwrócić uwagę.

Jeśli nie chcesz przegapić tego oraz innych naszych artykułów, obserwuj nas na Linkedin. Warto też zapisać się do Globemowego newsletterabędziesz wtedy zawsze na bieżąco!